Pokud zkrachuje euro, zkrachuje i EU, řekla Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla v pondělí u příležitosti slavnostního shromáždění k 70. výročí založení Křesťanskodemokratické unie (CDU), že pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie. Kancléřka dále uvedla, že eurozóna stojí na solidaritě, ale k řešení musí přispět každá země. 

„Evropská unie je společenství zemí, které se cítí být zavázány stejnými hodnotami. Z tohoto základu mohl vzejít i velkolepý projekt eura. Proto je euro víc než jen měna, je založeno na vzájemné důvěře a společných zásadách,“ řekla Merkelová. „Pokud euro zkrachuje, zkrachuje i Evropa,“ zdůraznila.

„Pro naše vzájemné porozumění (v eurozóně) je bytostně nutné, abychom na jedné straně byli vzájemně solidární, na druhé straně ale, aby každý přinesl svůj vlastní příspěvek k řešení problémů. Solidarita a vlastní odpovědnost jsou dvě strany téže mince,“ uvedla kancléřka.

Merkelová přitom apelovala na hledání kompromisu v současné situaci kolem Řecka. „Pokud přijdeme o schopnost nalézat kompromisy, bude Evropa ztracena,“ řekla. Vyzdvihla přitom práci svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který podle ní v posledních měsících usilovně hledal možnosti, jak řeckou krizi vyřešit.

 

Zdroj: ČTK

 

Pokud zkrachuje euro, zkrachuje i EU, řekla Merkelová Foto: 360b / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.