Počet patentových přihlášek roste, nejčastěji od nadnárodních společností

V Evropě roste počet evropských patentových přihlášek. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského patentového úřadu (EPO) za rok 2018. Oproti předchozímu roku se zvýšil o 4,6 % na rekordních 175 tisíc. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz je nejčastěji podávají nadnárodní korporace.  

Přibližně polovina patentových podaných přihlášek v loňském roce přišla z evropských států. Jen z Německa pocházelo 15 % všech přihlašovatelů. Mimo Evropu převládali přihlašovatelé ze Spojených států (25 %), z Japonska (13 %) nebo z Číny (5 %).

Tradičně nejvíce se u Evropského patentového úřadu patentuje v odvětví medicínských technologií, ve kterém bylo v loňském roce podáno téměř 14 tisíc přihlášek. Následují odvětví digitální komunikace a počítačových technologií (po 12 tisících). Dle EPO se tak začínají projevovat důsledky čtvrté průmyslové revoluce.

„Největší podíl přihlašovatelů tvoří samozřejmě velké nadnárodní společnosti. Ty tvoří kolem 71 %. Mezi největší přihlašovatele patřily vloni technologické firmy – například Siemens, Huawei a Samsung. Dalšími zástupci evropského kontinentu v první desítce jsou společnosti Royal Philips, Ericsson a Robert Bosch. Na malé a střední podniky připadá cca jedna třetina přihlášek a kolem 9 procent přihlášek podaly vysoké školy a jiné organizace ve veřejném sektoru“, doplňuje Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

 

 

Zdroj: Vědavýzkum.cz; YRN

Počet patentových přihlášek roste, nejčastěji od nadnárodních společností Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Před 16 lety vstoupily USA do války s Irákem

    Společnost ·

    Irácký prezident Saddám Husajn dostal 18. března 2003 na vybranou. Buď opustí zemi, nebo Spojené státy zaútočí na Irák. Vybral si možnost, která jej stála život a z Ir…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.