Počet pacientů s rakovinou prostaty stoupá, mužům pomáhá nová metoda olomouckých lékařů

Počet pacientů s rakovinou prostaty rok od roku narůstá. Lékaři urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc přišli na novou metodu její operace. Při odstranění dochází k častému samovolnému úniku moči. Tento problém však olomoučtí lékaři dokázali částečně vyřešit. Na rádiu Zet o tom hovoří přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého Vladimír Študent. 

Na čem je založená nová metoda?

Metoda spočívá v tom, že po skončení fáze, kdy se odstraní prostata před vlastní rekonstrukční fází, provádíme takzvanou plastiku svalu pánevního dna. Tu trochu nařasíme a pod vlastní anastomózu mezi měchýřem a močovou trubicí způsobíme takovou pružnou síť, která má za úkol zmírnit přenášení tlaků během fyzické aktivity muže. Tím se pak výrazně sníží únik moči.

 

Jak dlouho trvalo, než jste se k této metodě vypracovali? 

Na urologické klinice v Olomouci máme robotický systém od roku 2009 a asi po čtyřech nebo pěti letech naše technika dospěla na velmi vysokou úroveň. Cítili jsme, že bychom mohli ještě něco zlepšit, co se týče kontinence. Všimli jsme si, že je to pravděpodobně koordinace svalů pánevního dna. Na začátku operace jsou totiž vlákna svalů pánevního dna v kontaktu s prostatou. Abychom prostatu dostali ven z těla nejšetrněji, tak vlákna separujeme a trochu je odsuneme bokem.

V rekonstrukční fázi, kdy se vykoná anastomóza, což je spojení močového měchýře s močovou trubicí pokračujícím stehem, nás napadlo, že bychom udělali speciální steh. Museli jsme ho udělat tak, abychom neohrozili další funkce. To znamená třeba mužovu erekci nebo nepostihli nervově cévní svazky, které jsou zodpovědné za další funkce. Vymysleli jsme tedy, jak steh provést a jak ho udělat co nejšetrněji. Vyzkoušeli jsme to poté na pár pacientech a zjistili jsme, že efekt je dobrý a že ti muži mají výrazně zlepšenou kontinenci. To znamená držení moče bezprostředně po operaci a že nemají žádné komplikace. 

 

Kolik operací s využitím této nové metody máte na klinice za sebou?

S novou metodu jsme začali v roce 2014. První vzorky nebyly velké, v jedné skupině bylo 32 a ve druhé 34 pacientů. Když jsme to vyhodnotili, tak jsme pacientům říkali, že je nebudeme operovat standardní technikou a všichni se začali operovat již novou. V roce 2014 jsme odoperovali 200 pacientů s rakovinou prostaty. V roce 2015 pak 250. V letošním roce už jich máme 240. Celkově jich je tedy přes šest stovek.

 

Za čím stojí nárůst odoperovaných pacientů?

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek publikoval v roce 2015 práci, kdy on jako epidemiolog udělal předpověď, kolik bude mužů s rakovinou prostaty v České republice. Vyšlo mu, že v roce 2015 jich má být 9,5 tisíce a v roce 2020 jich bude téměř 14 tisíc nově diagnostikovaných. V Česku výskyt rakoviny prostaty u mužů prudce narůstá. Kopírujete vlastně výskyt rakoviny prostaty v zemích jako je Rakousko, Německo, Švédsko atak dále. Souvisí to s naším způsobem života - strava bohatá na živočišné tuky, málo pohybu a dalších takových faktorů, které jsou závislé na našem životním stylu. Na olomoucké klinice počet operací narůstá kvůli dobrému jménu, které šíří naši pacienti, jež jsou spokojeni po operaci. Poslední tři roky po operace je kontinence opravdu výrazně lepší. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s přednostou Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého Vladimírem Študentem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Počet pacientů s rakovinou prostaty stoupá, mužům pomáhá nová metoda olomouckých lékařů Foto: ČTK/Peřina Luděk: Vladimír Študent u chirurgické konzole se zobrazením 3D

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.