„Podpora základního výzkumu a odvážných projektů je klíčová,“ říká špičkový český chemik

Nalezení článku, který nám chybí pro pochopení buněčných mechanismů a nemocí, včasné rozpoznání biomarkerů přednádorových lézí nebo vhled do minulosti skrze web, který zpřístupní údaje z rakousko-uherských statistik – to jsou jen některé z vědeckých projektů, které Nadační fond Neuron loni podpořil částkou 5 milionů korun. Letos rozdělí mecenáši zmíněného fondu mezi mladé české vědce o milion korun více – o takzvaný Neuron Impuls totiž mohou nově žádat také biologové. O podpoře talentovaných vědců, o jejich postavení ve světě, ale i moderním mecenášství mluvil v pořadu Neuron Future profesor Pavel Hobza, jehož jméno se letos opět objevilo na žebříčku nejcitovanějších vědců světa.

Úspěšní čeští podnikatelé se navracejí k mecenášství. Podpora kulturních a společenských témat se stává novým fenoménem. Mezi české novodobé mecenáše patří například Karel Janeček, Libor Winkler, Dalibor Dědek, Martin Ducháček nebo Šárka Litvinová, kteří se skrze Nadační fond Neuron na podporu vědy rozhodli ze svého vlastního výdělku podpořit nadějné české vědce. „Považuji za téměř neuvěřitelné, že se v dnešní době najdou lidé, kteří dávají své peníze na vědu bez nároku na vlastní zisk a bez možnosti jakkoli zasáhnout do výběru podpořených projektů,“ řekl v rozhovoru pro Zet chemik Pavel Hobza.

 

Mecenáši pak nejčastěji investují do vědeckých projektů, k nimž mají citový vztah. U zakladatele fondu, Karla Janečka, to je osobní vztah k matematice. S příchodem nových mecenášů se přidaly i další́ obory – fyziku například podporuje Dalibor Dědek z Jablotronu, chemii Libor Winkler z RSJ. Všichni mecenáši se shodnou, že pro ně mecenášství není otázkou společenské prestiže, ale spíše určitým morálním závazkem, který mají vůči společnosti.

 

Mecenáši každoročně poskytují finanční obnos, který rozděluje mezi ty nejlepší kandidáty výhradně vědecká rada složená ze špičkových českých vědců na základě odborného posouzení. „Důkazem, že se nám daří vybírat skutečně špičkové vědce, jsou ti, které jsme v minulosti podpořili, a kteří následně získali od Evropské výzkumné rady elitní ERC grant v řádech desítek milionů korun. Za všechny můžeme zmínit profesorku Janu Rothovou, profesora Michala Otyepku, nebo docenta Richarda Štefla,“ uvedl Hobza, který je v Nadačním fondu Neuron garantem pro obor chemie.

 

Nadační fond Neuron má podle Hobzy ambici stát se moderní platformou podporující vědu v České republice. „Buďme ale realisté, roční rozpočet Grantové agentury České republiky je miliarda korun – Nadační fond Neuron nikdy nemůže se svým rozpočtem suplovat její roli. Ale ten posun, kdy lidé, kteří něčeho dosáhli a jsou úspěšní, myslí na budoucnost naší společnosti a pomáhají jejímu rozvoji, je fascinující,“ dodal Hobza.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

„Podpora základního výzkumu a odvážných projektů je klíčová,“ říká špičkový český chemik Foto: Lukáš Bíba: Na fotografii s Liborem Winklerem, mecenášem NF Neuron, a prof. Pavlem Hobzou, garantem oboru.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.