Personalistika Zet: Fotky zaměstnanců můžete používat, pozor ale na ochranu osobních údajů

V době sociálních sítí a samotného Instagramu je trendy sdílet fotografie. Není žádným překvapením, že se na nich čas od času objeví i samotní zaměstnanci. Je zapotřebí si dávat ale pozor na určité regulace. Z pohledu práva je totiž fotografie nebo podobizna obličeje osobním údajem. Podle partnera advokátní kanceláře Bird & Bird Vojtěcha Chloupka je zapotřebí sehnat souhlas, který lze kdykoli doložit. Pořadem Personalistika Zet provázejí konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal.

„Na jednu stranu je super využívat fotografie z různých interních akcí, aby se podpořila nějaká firemní kultura a aby se dalo světu najevo, jak super ta společnost je a jak se vnímají zaměstnanci báječně. Na druhou stranu pak člověk může narazit na situaci, kdy se nedej bože, zaměstnanec objeví v nějaké nelichotivé situaci, nebo v nějakém momentu, ve kterém úplně nechce být viděn,“ řekl Chloupek na rádiu Zet.

Zaměstnanec může rovněž skončit pracovní poměr a po svém zaměstnavateli poté požaduje, aby respektoval jeho soukromí a nezveřejňoval jeho údaje včetně fotografií. Společnosti si s ohledem na tato fakta musí uvědomit, že ke zveřejnění fotografií zaměstnanců potřebují až na některé výjimky souhlas.

Výjimky se konkrétně mohou týkat situace, kdy se pracovník zúčastní události, na niž je jasné, že bude i fotograf. S ohledem na to se předpokládá, že zaměstnanec souhlasil s focením a s tím, že dojde k šíření fotografií.

„Samozřejmě proti tomu ale můžu brojit s tím, že to zasahuje do mého soukromí. Z pohledu osobních údajů taky k tomu zpracování by mělo docházet jen na základě nějakým právních titulů. Může jít o souhlas nebo zaměstnavatel může tvrdit, že je v jeho oprávněném zájmu, aby v rámci podpory firemní kultury fotky zpracovával,“ sdělil Chloupek. 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Fotky zaměstnanců můžete používat, pozor ale na ochranu osobních údajů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Do KLDR odcestuje speciální vyslanec z Činy

  Společnost ·

  Do Severní Koreje odcestuje speciální vyslanec z Číny. Informaci ve středu přinesla státní agentura Nová Čína. Peking se dlouhodobě snaží nastolit diplomatické řešení …

 2. Zeman se v Rusku setká i s Gorbačovem a Medveděvem

  Společnost ·

  Česká hlava státu Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským p…

 3. Trump ukončil své asijské turné. Jaké bylo?

  Společnost ·

  Severokorejská hrozba a obchodní vztahy s východoasijskými partnery byly nejvýš na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa při cestě po Asii, nejdelší běh…

 4. Britská libra oslabuje kvůli politickým obavám

  Byznys ·

  Britská libra se během dnešního obchodování kvůli politickým obavám propadla až na týdenní minimum vůči americkému dolaru. Euro vůči dolaru zůstává bez větších změn a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.