reklama

Pence se v Koreji postavil za pevný postoj USA v sankcích proti KLDR

Jestliže Severní Korea uskuteční konkrétní kroky ve spojitosti s jaderným odzbrojením, tak jsou Spojené státy schopny zvážit změny v sankcích. Ve čtvrtek to oznámil americký viceprezident Mike Pence krátce poté, co dorazil do Jižní Koreje. V ní se zúčastnil slavnostního zahájení olympijských her. Pence hodlá během své návštěvy zdůraznit, že autoritářské vedení KLDR chce podle něj účast na olympiádě využít nikoli k zahájení dialogu, ale k vlastní propagandě.

Mohlo by vás zajímat

„Před začátkem jakéhokoli dialogu či jednání musí Kimův režim položit na stůl návrh na (své) jaderné odzbrojení,“ prohlásil v Jižní Koreji Pence. Jen v takovém případě budou USA a světové společenství zvažovat jednání a změny v sankcích vůči severokorejskému režimu.

Pence dorazil do Jižní Koreji ve čtvrtek z Japonska, kde jednal s tamním premiérem Šinzóem Abem. Ještě večer měl v Koreji pracovní večeři s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

„Prezident Mun mě ujistil o svém silném odhodlání podpořit naši nátlakovou kampaň, jejíž součástí mohou být další sankce vůči Severní Koreji,“ řekl Pence novinářům. Podle něj KLDR čtvrteční vojenskou přehlídkou ukázala, že jí jde na OH jen o propagandu. Na přehlídce v Pchjongjangu KLDR ve čtvrtek mimo jiné znovu předvedla své mezikontinentální balistické rakety.

Pence v Jižní Koreji také navštívil pomník 46 členů jihokorejského námořnictva, kteří zahynuli při potopení jihokorejské válečné lodi v roce 2010. Podle Mezinárodního vyšetřovacího týmu korvetu Čchonan tehdy zasáhlo severokorejské torpédo; KLDR ale svůj podíl na tragédii popírá.

Podle agentury Reuters americký viceprezident nicméně zatím nevyloučil, že se setká s některým ze členů severokorejské delegace.

Pence, který stál v pátek stát v čele americké delegace na zahajovacím olympijském ceremoniálu, v Jižní Koreji doprovází mimo jiné jako čestný host otec studenta Otta Warmbiera, který byl 17 měsíců vězněn v KLDR a krátce po propuštění a návratu do USA loni v létě zemřel. Podle rodičů byl student pravděpodobně v severokorejském vězení mučen.

 

 

Zdroj: ČTK

Pence se v Koreji postavil za pevný postoj USA v sankcích proti KLDR Foto: Gino Santa Maria / Shutterstock.com: Mike Pence

reklama

Další články

 1. Brexit nejvíce zasáhne probrexitové oblasti

  Byznys ·

  Brexit nejvíce zasáhne oblasti Velké Británie, jejichž obyvatelé v předloňském referendu hlasovali většinově pro odchod země z Evropské unie. Zejména pak jde o západní…

 2. V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů

  Společnost ·

  Počet řidičů taxi protestujících ve čtvrtek v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber vzrostl. Před 11:00 se jich sjelo na parkoviště u strahovského sta…

 3. USA masivně zvýší rozpočtové výdaje

  Byznys ·

  Američtí senátoři se ve středu domluvili na masivním zvýšení rozpočtových výdajů. Díky němu bude přitom možné realizovat řadu rozvojových programů a navýšení financí p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.