Přehled zpráv: ČSA propustí víc než třetinu personálu, aby snížily ztrátu hospodaření

České aerolinie (ČSA), které loni vykázaly ztrátu 922 milionů korun, propustí více než třetiny svých zaměstnanců jako součást plánu na redukci ztrát v hospodaření. Propouštění postihne nejvíce palubní personál letadel, ale dotkne se i administrativních pracovníků.

Podle tiskového mluvčího ČSA Daniela Šabíka se propouštění bude týkat zhruba 70 pilotů, 150 palubních průvodčích a asi 60 administrativních pracovníků. Šabík uvedl, že firma se snaží ve spolupráci s partnery z aliance SkyTeam zprostředkovat pro některé profese novou práci.

Sdružení dopravních pilotů se záměrem propouštění nesouhlasí a tvrdí, že ohrožuje existenci společnosti. Sdružení proto žádá majitele společnosti o revizi rozhodnutí. 

České aerolinie oznámily v červnu že od zimní sezóny nebudou využívat šest letadel Airbus A320, pro které nemají ekonomicky smysluplné využití. „K urychlení tohoto kroku se společnost rozhodla poté, co došlo k významnému meziročnímu propadu počtu rezervací i přepravených cestujících z Ruské Federace a dalších zemí bývalého Sovětského svazu v souvislosti s ukrajinskou krizí,“ uvedl mluvčí. ČSA proto podle něj již v letošní hlavní letní sezoně letouny A320 skoro nevyužívaly pro pravidelnou přepravu.

 

ČEZ sníží počet zaměstnanců v Severočeských Dolech, aby udržel zisk v době nízkých cen elektřiny

ČEZ do konce roku sníží počet zaměstnanců  v Severočeských Dolech o 350, aby udržel společnost v zisku v období nízkých cen elektřiny. 

Snižování počtu zaměstnanců je součástí plánu firmy na snížení fixních nákladů do roku 2016 o 16 procent. Tento plán by měl stabilizovat zisk firmy po roce 2015 i přes stále slabé ceny elektřiny na burze.

 

Důvěra v českou ekonomiku v září mírně stoupla, ukazuje na setrvávající hospodářský růst

Důvěra v českou ekonomiku v září opět mírně stoupla, její ukazatel se proti srpnu zvýšil o 0,4 bodu na 8,4 bodu. Zvýšila se ale důvěra jen u firem, mezi spotřebiteli stejně jako v srpnu klesla. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podle něj důvěra mezi podnikateli narostla ve stavebnictví, v průmyslu i obchodě, ve službách stagnovala.

„Uvedené hodnoty lze i přes mírný pokles spotřebitelské důvěry interpretovat pozitivně. Pokles se sice mírně projeví ve zpomalení doposud dynamicky rostoucích maloobchodních tržeb, dopad by však neměl být příliš významný, jelikož spotřebitelská důvěra je v absolutní výši stále na vysoké úrovni,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Celková důvěra se tak letos v září ocitla nejvýše za uplynulých více než 3,5 roku, upozornil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Aktuální čísla jsou odrazem pokračujícího oživování české ekonomiky, kterému zatím není překážkou geopolitické napětí, ani opětovný hospodářský útlum eurozóny,“ uvedl.

 

Slovensko po Enelu požaduje dodatečných 200 milionů euro

Slovensko po italské skupině Enel požaduje dodatečných 200 milionů euro za privatizaci Slovenských elektrárních. Enel v roce 2005 za 66 % podíl v SE zaplatil 840 milionů euro, finanční stránka privatizace ale ještě nebyla uzavřena. Enel plánuje svůj podíl v SE prodat a hlavním kandidátem na převzetí se zdá být ČEZ. Jestliže by Enel musel zaplatit dodatečných 200 milionů euro, zvýšilo by to zároveň jeho „laťku“ pro prodejní cenu. Ta je podle indikací z Enelu už i tak docela vysoká.

 

Rusko buduje novou vojenskou základnu v Černém moři

Rusko začiná budovat novou námořní vojenskou základnu v Černém moři, která by měla být dostavěna v roce 2016. Země zároveň posílí černomořskou flotilu o dalších osmdesát bitevních plavidel. Deník Moscow Times cituje admirála Vitka, podle kterého je už krymský přístav Sevastopol pro požadavky současné armády nevyhovující a to kvůli nedostatku prostoru, který využívají také dopravní a cestovní lodě. Nové strategické kotviště bude v Novorosijsku a má vyvážit zvýšenou přítomnost plavidel Severoatlantické aliance v regionu. Do konce dekády má mít černomořská flotila celkem dvě stě šest bitevních lodí, které mohou zasahovat při potenciálních konfliktech v Ukrajině a Gruzii.

 

Ruský automobilový trh nečeká žádné oživení

Ruský automobilový trh v příštích dvou letech pravděpodobně nečeká žádné výrazné oživení ze současného útlumu. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel ruského společného podniku americké automobilky Ford Motor Ted Cannis. Poptávku po autech v Rusku podle něj tlačí dolů zpomalení hospodářského růstu, za kterým stojí především negativní dopady ukrajinské krize. 

 

Nové chytré telefony od Apple mají příliš slabou konstrukci

Uživatelé chytrých telefonů iPhone 6 a iPhone 6 plus, které nedávno představila společnost Apple, doplácí na to, že jsou nové mobily příliš tenké. Zpravodajský server Hospodářských novin dnes informoval o tom, že se chytré telefony zákazníkům ohýbají při běžném nošení v kapse. Zahraniční redakce se na firmu obrátily se žádostí o vyjádření. 

 

Česká sklárna získala ocenění Enterprise Europe Network

Česká sklárna Novosad&syn získala v úterý v Bruselu ocenění evropské sítě Enterprise Europe Network, podporující mezinárodní kontakty malých a středních firem. Cenu harrachovská firma dostala za svou úspěšnou spolupráci s britským studiem Rokos Design.

Zdroj: ČTK, Zet, Moscow Times, iHned

 

 

 

 

Přehled zpráv: ČSA propustí víc než třetinu personálu, aby snížily ztrátu hospodaření Foto: ČTK: Vnitřek letadla airbus A330

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.