Přehled zpráv BBC: Velká Británie podnikla dronový útok proti britským bojovníkům IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britské letectvo zabilo pomocí dronového náletu dva britské bojovníky hnutí Islámský stát (IS). Útok byl prvním, který cílil na britské občany. BBC dále informuje, že dochází celosvětové zásoby protijedu na hadí uštknutí. Ohroženi jsou zejména lidé v subsaharské Africe, kteří potřebují protijed Fav-Afrique. Ten se ale přestal vyrábět.

Stovky uprchlíků prolomily policejní zátarasy na maďarsko-srbské hranici a jdou po dálnici směrem k Budapešti. Jde o migranty, kteří se dostali z registračního tábora v Röszke. Na dálnici je asi 300 lidí, doprovází je policie. Někteří z běženců podle BBC souhlasili s tím, že zůstanou v detenčním zařízení. Řecká vláda a Organizace spojených národů mezitím dovezly další pomocníky a lodě na řecký ostrov Lesbos, kde je 25 000 uprchlíků. Zřídily pro ně přijímací centrum na opuštěném fotbalovém stadionu, kde lidem pomohou zakoupit jízdenky na zvláštní lodě do Atén.

Italský nejvyšší odvolací soud kritizoval vyšetřovatele za chyby ve vyšetřování vraždy britské studentky Meredith Kercherové, k níž došlo v roce 2007 v Itálii. Soud v březnu zprostil viny spolubydlící obětí, Američanku Amandu Knoxovou a jejího tehdejšího italského přítele Raffaela Sollecita. Odvolací soud nyní vydal odůvodnění svého rozsudku. V něm uvádí, že naprosto chyběly biologické stopy obou dvou obžalovaných na místě, kde byla britská studentka zavražděná, či na jejím těle. Vyšetřovatelé podle soudu mimo jiné zničili počítače oběti i obžalované, místo aby je využili pro získání nových informací. Jedním z důvodů, proč bylo vyšetřování nekvalitní, byl podle soudu i mezinárodní tlak na to, aby probíhalo rychle.

Organizace Lékaři bez hranic varovala, že dochází celosvětové zásoby protijedu na hadí uštknutí. Desítky tisíc lidí jsou podle Lékařů bez hranic v ohrožení zejména v subsaharské Africe. Podle zdravotníků tam lidé potřebují protijed Fav-Afrique, který působí až na deset různých typů jedů. Výrobce léku uvedl, že lék přestal vyrábět kvůli tlaku na snižování ceny. Poslední zásoby léku expirují v červnu příštího roku. Existují sice jiné protijedy, ale podle Lékařů bez hranic nejsou tak účinné. Firma Sanofi Pasteur nyní uvedla, že návod na výrobu léku bude sdílet s ostatními farmaceutickými firmami.

Britský občan a jeho salvadorská manželka obvinili lékaře v Salvadoru ze záměny jejich novorozeného dítěte na žádost pašeráků dětí. Dítě, které se páru v Salvadoru narodilo, bylo podle rodičů světlejší a mělo jiné rysy. Testy DNA ukázaly, že dítě, které pár vychovává, není jejich. Salvadorské úřady nyní lékaře stíhají. Pár v květnu přicestoval z USA, kde žije, do Salvadoru se záměrem, aby se dítě narodilo Mercedes Caasanellové v její rodné zemi.

Dva britské bojovníky hnutí Islámský stát, kteří v srpnu zahynuli v Sýrii, zabily nálety dronu britského letectva. Informoval o tom britský premiér David Cameron. Útok byl prvním, který cílil na britské občany. Jeden z dvojice mužů, jednadvacetiletý Reyaad Khan, podle tajných služeb plánoval útok na britské půdě. Britští poslanci odmítli možný zásah Velké Británie v Sýrii už před dvěma lety, loni v září však schválili britskou účast na náletech proti Islámskému státu v Iráku. Pokud by šlo o urgentní britské zájmy, může britské letectvo mimořádně zasáhnout i v Sýrii.

Britští vědci vyvinuli metodu, která určí, zda lidské tělo stárne zdravě a přiměřeně, nebo ne. Testy vědců z Londýnské King´s College by mohly předpovědět, jaká zdravotní rizika hrozí pacientovi a v jakém časovém horizontu. O studii informoval magazín Genome Biology. Vědci zkoumali stárnutí u pětadvacetiletých a pětašedesátiletých osob. Stárnutí popsali prostřednictvím chování asi 150 genů.

Američan, který v Zimbabwe zastřelil chráněného lva Cecila, uvedl, že neudělal nic špatného. Příští týden se vrátí do práce. Zubař Walter Parker z Minnesoty vyvolal mezinárodní pozdvižení poté, co v červenci Cecila návnadou vylákal z národního parku Hwange a pak po něm začal střílet šípy. Druhý den zraněnou šelmu spolu s ostatními lovci našel a zabil ji. Palmer nyní v rozhovoru pro americká média prohlásil, že kdyby věděl, že jde o známého lva, který má jméno, nikdy by ho neulovil. Zimbabwe usiluje o lékařovo vydání.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Velká Británie podnikla dronový útok proti britským bojovníkům IS Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.