Přehled zpráv BBC: USA podezírají Rusko z toho, že posílá do Sýrie vojenskou pomoc

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy chtějí prověřit informace o tom, že Rusko posílá do Sýrie vojenskou a leteckou pomoc. V souvislosti s boji proti hnutí Islámský stát (IS) si BBC dále všímá, že USA doporučily rodinám vojenského personálu působícího v Turecku, aby zemi vzhledem ke zintenzivnění akcí proti IS opustily.

Maďarská policie se nadále potýká s přistěhovalci ve vlaku nedaleko hlavního města. Vlak se nachází asi třicet kilometrů severozápadně od Budapešti. Police se pokusila přistěhovalce přesunout do nedalekého uprchlického tábora. Ti se ale po několikaměsíční cestě do Evropy přesunu urputně brání. Snaží se ve vlaku zůstat a překročit hranice s Rakouskem. Zástupci evropských zemí se zatím neshodli na tom, jak krizi řešit.

Soud v Guatemale nařídil, aby byl bývalý prezident země Otto Perez Molina během výslechů v rámci rozsáhlé korupční aféry ve vězení. Kongres Molinu ve čtvrtek zbavil imunity, takže proti němu mohou být vnesena obvinění. Bývalý prezident korupci popírá. Jeho zástupce povede zemi do nedělních voleb v roli prozatímního prezidenta.

Soudce v americkém státě Kentucky poslal za pohrdání soudem za mříže úřednici, která opakovaně odmítla oddávat páry stejného pohlaví. Žena se hájí tím, že takové svazky odporují jejímu náboženskému přesvědčení. Soudce chtěl ženě umožnit odejít ze zaměstnání, pokud umožní svým podřízeným, aby tyto páry oddávali oni. To však odmítla. Nejvyšší soud Spojených států amerických přiznal párům stejného pohlaví právo uzavírat sňatky letos v červnu.

Americký viceprezident Joe Biden uvedl, že si zatím není jistý, zda má dost energie, aby potřetí kandidoval na prezidenta. Demokratu Bidenovi je dvaasedmdesát let a letos mu zemřel syn na rakovinu. Média už týdny čekají na to, zda se Biden nakonec postaví do boje proti další kandidátce demokratů Hillary Clintonové. Ta byla původně považována za jasnou favoritku strany. Její kampaň se však dostává do problémů.

Spojené státy americké doporučily rodinám vojenského personálu působícího v Turecku, aby zemi vzhledem ke zintenzivnění akcí proti hnutí Islámský stát opustily. Tato dobrovolná evakuace se týká asi devíti set lidí.

Spojené státy americké uvedly, že prověřují neověřené informace o tom, že Rusko posílá do Sýrie vojenskou a leteckou pomoc. Podle USA by jakákoli podpora syrského režimu vedla k destabilizaci situace.

Odvolací soud ve Spojených státech amerických uznal právo mexické transgenderové ženy zůstat v této zemi, ačkoli tam pobývá nelegálně. Žena by byla podle rozhodnutí soudu v Mexiku diskriminována a ohrožena násilím. Původně se narodila jako muž, nyní ale bere hormony a obléká se jako žena. Soud uvedl, že imigrační úředníci při rozhodování o její deportaci zaměnili sexuální orientaci s genderovou identitou.

Žalobci ve Spojených státech amerických budou žádat trest smrti pro muže, který letos v červnu v kostele v Jižní Karolíně zastřelil devět Afroameričanů při studiu Bible. Dylann Roof je dále obviněn z rasově a etnicky motivovaných trestných činů.

Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že podezírá aktivního příslušníka nizozemského letectva z toho, že navštívil Sýrii a přidal se k hnutí Islámský stát. Podle ministerstva byl voják suspendován a byl mu odebrán přístup k citlivým údajům. Obvinění nyní zkoumá státní žalobce. Nizozemské letectvo v současné době působí mimo jiné i v Jordánsk, kde se podílí na boji proti hnutí Islámský stát.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: USA podezírají Rusko z toho, že posílá do Sýrie vojenskou pomoc Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.