Přehled zpráv BBC: Malajsie schválila protiteroristický zákon, povoluje neomezeně dlouhou vazbu

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že Malajsie přijala protiteroristický zákon, který povoluje neomezeně dlouhou vazbu zadrženého. BBC se dále zmiňuje o požadavku Rady bezpečnosti OSN, která chce kvůli špatným podmínkám vstoupit do palestinského uprchlického tábora Jarmuk v syrském Damašku. 

Malajsie přijala protiteroristický zákon, který má podle vyjádření vlády pomoci chránit zemi před hrozbou ze strany islámských extremistů. Zákon mimo jiné povoluje neomezeně dlouhou vazbu zadrženého. Toto opatření přitom země v roce 2012 zakázala. Lidskoprávní organizace Human Rigts Watch přijetí zákona označila za „obrovský krok zpět pro lidská práva". Malajsijské úřady oznámily přijetí zákona jen několik hodin poté, co policie informovala o zadržení 17 osob podezřelých z plánování útoku v hlavním městě Kuala Lumpuru. 

V iráckém Tikrítu byly objeveny masové hroby, v nichž jsou zřejmě uloženy pozůstatky sedmnácti set iráckých vojáků zabitých loni bojovníky Islámského státu. Exhumace ostatků začala několik dnů poté, co Tikrít osvobodila irácká armáda a šíitští bojovníci. Islámský stát loni v červnu zabíjel především šíitské vojáky, a nahrávky s popravami zveřejňoval na sociálních médiích.

Rada bezpečnosti OSN požaduje vstup do palestinského uprchlického tábora Jarmuk v syrském Damašku. Podle OSN jsou podmínky v táboře, ve kterém žije až 150 tisíc lidí, katastrofální. Situace se ještě zhoršila na začátku dubna, kdy Islámský stát zahájil ofenzivu. Podle posledních zpráv ovládá až 90 procent území tábora. Podle OSN nemají lidé uvěznění v táboře potraviny a vodu a na ulicích se bojuje.

Džochar Carnajev, který podle obžaloby se svým bratrem Tamerlanem provedl v dubnu 2013 bombový útok na bostonský maraton, chtěl potrestat Spojené státy. V závěrečné řeči soudního procesu to v neděli prohlásil státní žalobce, podle kterého se obžalovaný dopustil extremistického činu. Prokuratura chce, aby byl Carnajev za své činy popraven. Útočníkovi obhájci, kteří připustili, že zabíjel, chtějí vynesení trestu smrti zabránit.

Soudce v americkém státě Severní Karolína vynesl verdikt, podle kterého může muž usvědčený ze zabití tří muslimských studentů čelit trestu smrti. Craig Higgs zastřelil v únoru muslimského mladíka, jeho ženu a její sestru. Podle úřadů šlo zřejmě o zločin z nenávisti. Trojice studovala ve Spojených státech na vysoké škole. Incident vyvolal mezinárodní pozdvižení.

Bývalý britský labouristický premiér Tony Blair se zapojí do kampaně před britskými parlamentními volbami. Chce napadnout plán současného britského premiéra Davida Camerona ohledně vypsání referenda k členství Velké Británie v Evropské unii. Podle Blaira by odchod země z EU zmenšil význam Británie v celosvětovém měřítku. Tony Blair se v posledních letech do britské politiky příliš nezapojoval. Podle BBC však labouristé před volbami doufají, že by jim mohl svým vystoupením pomoci nalákat další voliče. Podle posledních průzkumů by vládní konzervativci a opoziční labouristé nyní získali po 33 procentech podpory potenciálních voličů.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Malajsie schválila protiteroristický zákon, povoluje neomezeně dlouhou vazbu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.