Přehled zpráv BBC: Irské referendum o homosexuálních sňatcích; Kritika Ameriky kvůli IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dnes proběhne v Irsku referendum o legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. V zemi byla přitom ještě před 20 lety homosexualita trestným činem. BBC dále informuje, že Spojené státy čelí kritice kvůli postupu hnutí Islámský stát (IS) do měst Ramádí a Palmýra. USA svoje neúspěchy v boji proti IS přiznaly.

Spojené státy americké přiznaly, že dobytí iráckého města Ramádí a syrské Palmýry Islámským státem představují neúspěchy v boji proti tomuto hnutí. Podle prezidenta Obamy ale Amerika a její spojenci válku neprohrávají. Amerika sice čelí kritice kvůli zvolené strategii, nicméně podle mluvčího Bílého domu je zřejmé, že k zásadní změně strategie v dohledné době patrně dojít nemůže. Podle pozorovatelů Islámský stát získal kontrolu i nad posledním hraničním přechodem mezi Irákem a Sýrií. Syrská vláda tak nyní žádný nekontroluje. Organizace spojených národů navíc s odvoláním na důvěryhodné zdroje tvrdí, že hnutí zabránilo civilnímu obyvatelstvu opustit syrskou Palmýru.

V Jižní Korei soud propustil z vězení bývalou viceprezidentku letecké společnosti Korean Air, která si odpykávala trest za ohrožení letadla. Žena přikázala, aby se stroj vrátil kvůli tomu, že oříšky byly podávány v sáčku, nikoli v misce. Podle odvolacího soudu tím nezpůsobila odklon od letecké trasy. Žena je nicméně i nadále vinná z použití násilí proti palubnímu personálu.

Nigerijská armáda přepravila do vojenského tábora na neznámém místě nejméně dvě stě šedesát žen a dětí. Jedná se o osoby, které byly v nedávné době zachráněny z rukou islámské militantní organizace Boko Haram. Jedná se o součást vládního rehabilitačního programu. Vláda se ale obává, že se některé ženy v držení militantní skupiny mohly radikalizovat. Nigerijské armádě se s podporou Čadu, Kamerunu a Nigeru podařilo od zahájení vojenských operací v únoru letošního roku osvobodit z rukou skupiny celou řadu měst. Prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže zároveň ale vyjádřil znepokojení nad závažností humanitární krize, kterou rozpoutaly akce organizace Boko Haram.

Nejméně osmnáct příslušníků povstalecké skupiny FARC zemřelo při náletech v jihoamerické Kolumbii. Jedná se o nejkrvavější zásah proti povstalcům od chvíle, kdy kolumbijský prezident minulý měsíc zrušil pozastavení leteckých útoků proti rebelům po přepadení vojáků, které skončilo smrtí jedenácti z nich.

Velká porota v americkém Baltimoru změnila obvinění proti šesti policistům související se smrtí černošského muže. Ten zemřel letos v dubnu na následky zranění páteře, které utrpěl v policejní vazbě. Po jeho pohřbu se ve městě rozpoutaly nepokoje. Nejzávažnější obvinění proti policistům zůstávají v platnosti.

Irští voliči dnes půjdou k volebním urnám rozhodnout o legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Ty jsou v současné době legální v devatenácti zemích světa. Referendum se koná dvacet dva let po té, co v Irsku přestala být homosexualita trestná.

Mezinárodní tým provedl zatím nejrozsáhlejší průzkum nejmenších oceánských organizmů, planktonu. Při výzkumu bylo doposud objeveno třicet pět tisíc druhů bakterií, pět tisíc doposud neznámých virů a sto padesát tisíc jednobuněčných rostlin a organizmů. Plankton představuje až devadesát procent hmoty toho, co žije pod mořem. Zdá se, že pro klima na zemi je přinejmenším stejně významný jako deštné pralesy. Výzkumnou expedici financovala francouzská módní návrhářka.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

Přehled zpráv BBC: Irské referendum o homosexuálních sňatcích; Kritika Ameriky kvůli IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.