Přehled zpráv BBC: Austrálie platí posádkám lodí s uprchlíky; Nová armáda proti Boko Haram

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Austrálie ve snaze zastavit příliv uprchlíků využívá kreativní postupy. Podle některých zdrojů platí posádkám lodí s uprchlíky, aby se vrátily do místa vyplutí. BBC se dále zmiňuje o dohodě pěti afrických zemí, která počítá s vytvořením společné armády. Bojovat by měla pod vedením Nigérie proti islamistické militantní skupině Boko Haram. 

Australský premiér Tony Abbott se odmítl vyjádřit k tvrzení, že Austrálie zaplatila posádce lodi převážející uprchlíky za to, aby se s šedesáti pěti lidmi na palubě vrátila zpátky do Indonésie. Premiér pouze uvedl, že ve snaze zastavit příliv uprchlíků země využívá kreativní postupy. Do Austrálie míří přes Indonésii především uprchlíci z Afghánistánu, Srí Lanky, Iráku a Íránu. Počet lodí s uprchlíky prudce vzrostl v roce 2012 a na začátku roku 2013.

 

Pět afrických zemí se dohodlo na vytvoření společné armády, která by bojovala proti islamistické militantní skupině Boko Haram. Novou armádu by měla vést Nigérie. Dohoda byla uzavřena na summitu pořádaném nigerijským prezidentem. Ten si zvolil boj proti militantní skupině za jeden z klíčových předvolebních slibů. Armádu budou tvořit především jednotky z Nigérie, dále se připojí Čad, Kamerun, Niger a Benin.

 

Státní žalobci ve Francii oznámili zahájení předběžného vyšetřování toho, zda by měla být kvůli pádu letadla společnosti Germanwings vznesena obvinění z neúmyslného zabití. Zatím není zřejmé, proti komu by byla obvinění vznesena. Je ale už jisté, že někteří lékaři měli informace o špatném zdravotním stavu druhého pilota Andrease Lubitze, který pád letadla úmyslně způsobil. Vzhledem k přísným německým pravidlům ohledně mlčenlivosti je nicméně nepředali Lubitzovu zaměstnavateli. Při leteckém neštěstí v březnu zemřelo všech sto padesát lidí na palubě.

 

Australský premiér Tony Abbott se odmítl vyjádřit k tvrzení, že Austrálie zaplatila posádce lodi převážející uprchlíky za to, aby se s šedesáti pěti lidmi na palubě vrátila zpátky do Indonésie. Premiér pouze uvedl, že ve snaze zastavit příliv uprchlíků země využívá kreativní postupy. Do Austrálie míří přes Indonésii především uprchlíci z Afghánistánu, Srí Lanky, Iráku a Íránu. Počet lodí s uprchlíky prudce vzrostl v roce 2012 a na začátku roku 2013.

 

Britský premiér David Cameron dostal varování, že mu nebude dovoleno destabilizovat Evropskou unii. Premiér se chce pokusit změnit podmínky členství Velké Británie v Unii. Z jednáních v Bruselu je zřejmé, že pro Evropské země je sice členství Británie důležité, ne však za každou cenu. Klíčové jednání, kde chce britský premiér detailně představit svoje plány, se bude konat koncem června.

 

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, dnes začínají první Evropské hry. Mají být obdobou Olympijských her. Utká se zde šest tisíc sportovců. Rozhodnutí uspořádat hry právě v  Ázerbájdžánu se setkalo s kritickým ohlasem kvůli tomu, že země porušuje lidská práva.

 

Spojené státy americké utratí každý den devět milionů dolarů za boj proti hnutí Islámský stát. Mezinárodní koalice vede vzdušné nálety na Irák a Sýrii od loňského srpna. První podrobné zúčtování, které zveřejnil Pentagon, ukazuje, že dvě třetiny nákladů připadají na americké letectvo. Detaily k nákladům byly zveřejněny ve chvíli, kdy americký kongres neschválil právní úpravy zakazující další vydání.

 

Soudce ve Spojených státech amerických potvrdil, že existuje dostatek důkazů, aby mohli být obviněni dva policisté, kteří zastřelili loni v listopadu dvanáctiletého chlapce. Policisté zasahovali poté, co je někdo upozornil na mladíka se zbraní. Chlapec si hrál s kuličkovou pistolí.

 

Brazilská policie uvedla, že se jí podařilo rozbít mezinárodní síť, která prala špinavé peníze. Mělo se jednat o více než osm set milionů dolarů. Zadrženo bylo jedenáct lidí.

 

Mezinárodní věřitelé zvýšili tlak na Řecko. Vyjednavači Mezinárodního měnového fondu dnes opustili jednání s touto zemí v Bruselu. Podle mluvčího fondu byla dohoda stále v nedohlednu. Řecko se snaží získat výměnou za příslib reforem finanční prostředky na splacení jeden a půl miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Předseda Evropské rady k jednání uvedl, že by řecká vláda měla mít realističtější představy. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond nepovažují rozsah hospodářských reforem, které Řecko navrhuje výměnou za pomoc, za dostatečný.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Austrálie platí posádkám lodí s uprchlíky; Nová armáda proti Boko Haram Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.