Přehled událostí: USA zahájily útoky na IS v Sýrii za podpory arabských spojenců

Spojené státy za pomoci spojenců z několika arabských zemí v noci zahájily letecké a raketové útoky na pozice radikálů organizace Islámský stát v Sýrii. Akce je zlomovým momentem v úsilí prezidenta Baracka Obamy zničit vliv této sunnitské militantní skupiny v oblasti.  

Podle agentury Reuters spojenci udeřili zhruba na dvacet cílů v oblasti Rakka vzdálené asi 400 kilometrů severovýchodně od Damašku.  

Terčem leteckých úderů byla zejména velitelství, výcvikové tábory, sklady a zásobovací a obrněná vozidla. Mnoho cílů bylo poškozeno či zničeno, uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku. Cílem útoků bylo narušit „bezprostředně hrozící útok“ proti americkým a západním zájmům, který plánovali „veteráni Al-Káidy“, dodalo velitelství.

Agentura Reuters uvádí, že podle nejmenovaného amerického vojenského činitele se do útoků proti IS po boku USA zapojila Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Bahrajn a Katar. Sama americká armáda uvedla, že uskutečnila 14 náletů. Jaké bylo zapojení arabských států, ale nesdělila. 

Podle Reuters dodávají arabské země Spojeným státům potřebnou důvěryhodnost v boji proti IS, a jsou tak zásadními spojenci Američanů. Američtí spojenci na Blízkém východě skepticky přemýšlí, jak daleko Washington hodlá zajít v konfliktu, na němž mají podíl téměř všechny země v regionu, a který začal před více než 1300 lety mezi šíity a sunnity.

Armády Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů disponují silnými vzdušnými silami. Saudská Arábie také dříve souhlasila, že poskytne americkým jednotkám prostor na svém území pro výcvik syrských bojovníků opozice. 

Akci proti ISIL potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby. 

Podle Kirbyho bylo o provedení útoku rozhodnuto v pondělí. Vzhledem k tomu, že vojenská operace pokračuje, není podle něj možné zatím poskytnout podrobnější informace.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a zopakoval, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné. 

Syrská vláda následně potvrdila, že o leteckých úderech proti islamistům byla informována o několik hodin dříve, než k nim došlo. Podle agentury Reuters obdržel syrský ministr zahraničí dopis od svého amerického protějšku, Johna Kerryho. 

V prohlášení, které citovala syrská státní televize, vláda v Damašku rovněž uvedla, že bude i sama pokračovat v útocích proti Islámskému státu. Zopakovala, že je připravena podílet se na jakémkoli mezinárodním úsilí spojeným s bojem proti terorismu, 

USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. Korespondentka stanice BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila.

Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní.

Afghánští důstojníci se pokusili utéct do Kanady během výcviku v USA

Tři afghánští vojenští důstojníci, kteří zmizeli během výcviku ve Spojených státech, se pokusili dostat přes hranici do Kanady, kde patrně chtěli požádat o azyl. S odvoláním na zdroje Pentagonu o tom dnes informovala agentura AFP.

Vojáci zmizeli v sobotu a dopadeni byli, když se pokusili nedaleko Niagarských vodopádů vstoupit na kanadské území, sdělil činitel amerického ministerstva obrany, který si nepřál být jmenován.

Jde už o druhý případ, kdy se afghánští vojáci účastnící se výcviku v USA pokusili vytratit. Před týdnem zmizeli dva afghánští vojáci ze základny Quantico ve Virginii. O dva dny později byli objeveni ve washingtonské čtvrti Georgetown.

Z divize osvětlení Philips bude samostatná firma

Nizozemský výrobce elektroniky Philips se po více než 120 letech rozdělí na dvě divize -- jednou bude osvětlení, a druhou  spotřební elektronika a zdravotní techniku. Reorganizace má přinést úsporu nákladů. Obě nové části ponesou nové názvy Lighting, a HealthTech. 

Původně výrobce žárovek, kterého založil Frits Philips, se rozrostl do nadnárodního výrobce elektroniky, který vynalezl například kompaktní disk. Svou pozornost firma rozšířila i na zdravotní péči a pokročilou osvětlovací techniku. Nejnovější kroky jsou součástí snahy modernizovat aktivity a zaměřit se na činnost s vyšší ziskovou marží.

Oznámený krok ale podle některých analytiků může také znamenat konec současného konglomerátu, který prodává vše od holicích strojků, přes žárovky po snímací zařízení pro nemocnice.

Firma očekává, že v příštím roce díky rozdělení ušetří 100 milionů eur (2,8 miliardy Kč) a v dalším roce kolem 200 milionů eur. Náklady na restrukturalizaci mají podle agentury Reuters představovat asi 50 milionů eur.

Tržby divize HealthTec, zahrnující výrobu spotřební elektroniky a zdravotní techniky, se budou pohybovat kolem 15 miliard eur (412,6 miliardy Kč). Tržby divize Lighting pak kolem 7 miliard eur. Philips podle prohlášení bude nadále zvažovat možnosti nové majetkové struktury divize osvětlení.

Firma už letos prodala výrobu televizorů a divizi DVD a multimedií. Oznámila také, že osamostatní aktivity v oblasti automobilového a LED osvětlení.

Zdroj: Reuters, ČTK

Přehled událostí: USA zahájily útoky na IS v Sýrii za podpory arabských spojenců Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.