Předseda EP: Nezávislost Katalánska nebude nikdo respektovat, jde o problematiku Španělska

Nikdo v Evropě nebude akceptovat nezávislost Katalánska. Tamní vláda by ji tak neměla ani vyhlašovat. V rámci rozhovoru pro španělský rozhlas to uvedl předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani, který je nyní na návštěvě ve španělském městě Oviedo. Tajani se rovněž vrátil k názoru evropských unijních představitelů, podle nichž je současný spor Madridu s Barcelonou španělský problém. Nejedná se tak o problematiku, kterou by měla řešit EU. Německá kancléřka Angela Merkelová věří v ústavní řešení katalánské krize a francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že čtvrteční summit Evropské unie pošle Španělsku poselství jednoty.

„Bylo by lepší, kdyby katalánská vláda nezávislost nevyhlašovala, protože nikdo s ní (v Evropě) nesouhlasí,“ řekl ve čtvrtek předseda EP Tajani. Dodal, že nezávislost Katalánska nikdo v Evropě akceptovat nebude a nikdo nebude v této věci stát po boku Katalánska. Zopakoval dřívější prohlášení některých unijních představitelů, že jde o „španělský problém, nikoli problém EU“.

O tom, že EU nebude dělat prostředníka v katalánské krizi, hovořil tento týden například i komisař EU pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Také podle něj si problém musí vyřešit Madrid a Barcelona samy.

Tajani se ke Katalánsku vyjádřil v severošpanělském městě Oviedo, kde se má v pátek zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) letos dostane EU a kromě Tajaniho ji má z rukou španělského krále převzít předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Předseda EP hovořil o Katalánsku v rozhlase ve čtvrtek krátce poté, co tamní premiér pohrozil vyhlášením nezávislosti tohoto regionu. Španělská vláda na to reagovala oznámením, že v sobotu na mimořádném zasedání zahájí kroky k převzetí autonomie Katalánska.

 

 

Zdroj: ČTK

Předseda EP: Nezávislost Katalánska nebude nikdo respektovat, jde o problematiku Španělska Foto: Belish / Shutterstock.com: Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani

reklama

Další články

  1. V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

    Společnost ·

    V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.