Papež poprvé v Asii otevřeně promluvil o útlaku Rohingů

Papež František se v pátek v bangladéšské metropoli Dháce sešel se skupinou muslimských rohingských uprchlíků, kteří do Bangladéše utekli před násilím ze sousední Barmy. Požádal je o odpuštění za „lhostejnost světa“ k útrapám, které prožili. Poprvé v rámci své asijské cesty přitom použil výraz Rohingové, který buddhistická většina v Barmě odmítá.

Papež se s Rohingy sešel na mezináboženském setkání v arcibiskupské rezidenci v Dháce. Podle agentury AP na schůzku přijelo 16 Rohingů - 12 mužů, dvě ženy a dvě dívky. Do Dháky byli dopraveni z bangladéšského města Cox's Bázár, v jehož oblasti se nachází většina uprchlických táborů.

Papež si během emotivního setkání s každým z Rohingů potřásl rukou a za asistence tlumočníka pozorně vyslechl jeho příběh. Jedné z dívek požehnal. „Ve jménu všech, kdo vás pronásledovali a způsobili vám utrpení, vás žádám o odpuštění,“ řekl papež. „Budeme dál usilovat o to, abychom vám pomohli k uznání vašich práv. Nezavřeme před vámi svá srdce a nebudeme odvracet pohled,“ dodal.

Do Bangladéše od konce srpna uprchlo ze severobarmského Arakanského státu více než 620 000 příslušníků menšinového etnika Rohingů.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Barmská armáda zahájila proti Rohingům rozsáhlou operaci po útocích povstalců na bezpečnostní stanoviště z 25. srpna. Podle organizací pro lidská práva se barmští vojáci během svého tažení v Arakanském státě dopouštěli zabíjení, mučení, znásilňování a vypalovali celé rohingské vesnice. OSN a USA tuto kampaň označily za etnickou čistku.

V Barmě, kterou František navštívil v předchozích dnech, vyzval papež k respektování práv všech etnik a k náboženskému dialogu. Ani jednou za svůj čtyřdenní pobyt ale veřejně nevyslovil název Rohingové, za což ho kritizovaly organizace na ochranu lidských práv i sami příslušníci tohoto utlačovaného etnika.

O to, aby na veřejnosti nepoužíval termín Rohingové, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

V bangladéšské metropoli Dháce papež František v pátek vysvětil 16 kněží. Mše v místním parku se zúčastnilo více než 100 000 katolických věřících, informovala agentura Reuters.

Papež navštívil také památník a muzeum nezávislosti, kterou země získala oddělením od Pákistánu v roce 1971. Papež má dnes v plánu ještě setkání s místními biskupy a premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou.

Bangladéš je převážně muslimská země, katolíci tam představují jedno procento ze 169 milionů obyvatel. Podle agentury AP ale katolická církev v zemi řídí síť škol, sirotčinců a zdravotnických zařízení a těší se relativní svobodě, ačkoli někteří křesťanští misionáři prý dostávají výhrůžné dopisy.

 

 

Zdroj: ČTK

Papež poprvé v Asii otevřeně promluvil o útlaku Rohingů Foto: neneo / Shutterstock.com: Papež František

reklama

Další články

  1. OPEC se dohodl, že prodlouží omezení těžby ropy

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na čtvrtečním zasedání ve Vídni dohodla na tom, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.