Panama přestává být daňovým rájem

Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede ke konci jejího postavení daňového ráje. Agenturu Reuters o tom informoval ředitel oddělení daňové politiky a správy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pascal Saint-Amans.

Panama se jako významný daňový ráj dostala do centra pozornosti veřejnosti na počátku letošního roku kvůli úniku dokumentů, které ukázaly, jak panamská advokátní kancelář pomáhala bohatým a mocným po celém světě vyhýbat se placení daní. Negativní publicita a hrozba, že se ocitne mezinárodně na černé listině jako nespolupracující daňový ráj, přiměly Panamu jednat, uvedl Saint-Amans.

Minulý týden země schválila zákony, které OECD přezkoumala. Díky nim je Panama v pozici, že může podepsat Úmluvu o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech. „Díky této úmluvě si bude muset Panama bez podmínek vyměňovat informace s více než stovkou zemí,“ dodal. Podle dohody může Panama také zvolit, že kromě poskytování daňových informací na žádost začne sdílet daňové informace automaticky.

V současnosti má Panama jen hrstku bilaterálních daňových smluv, avšak ještě před únikem dokumentů již některé z těchto zemí ztrácely trpělivost s Panamou, protože adekvátně nereagovala na jejich žádosti o informace.

„Doufáme, že Panama již skutečně obrátila stránku,“ řekl Saint-Amans. To, co vše kryje úmluva, je podle něj „radikální změnou“ v daňovém přístupu Panamy.

 

 

Zdroj: ČTK

Panama přestává být daňovým rájem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.