Palata: „Rozmístění praporů NATO na východě Evropy je jen symbolickým uklidněním“

V pátek začal dvoudenní summit Severoatlantické aliance (NATO), který si klade za cíl ukázat Rusku svou sílu. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty však při něm k žádnému historickému přelomu nedojde. Vyslání vojenských praporů do Pobaltí a Polska, které je hlavním tématem summitu, hodnotí jako symbolický krok nežli vážné zastrašení.

Vrcholná schůzka NATO, která se koná ve Varšavě i za přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy, má reagovat zejména na ruské vojenské angažmá na východě Ukrajiny. Podle Palaty se však toho od doby ruské invaze na Krym ze strany Aliance odehrálo příliš málo. „Sice splnila svůj plán, že posílí například jednotky rychlého nasazení tak, aby bylo možné nasadit velice rychle 40 tisíc mužů. To může vypadat jako poměrně velká síla, ale v porovnání s tím, co může při svém případném útoku na východní Evropu nasadit Rusko, jsou to síly malé a spíše symbolické,“ řekl komentátor na rádiu Zet.

Jako symbolické uklidnění pro pobaltské státy, kde je také početná ruská menšina jako na Krymu, hodnotí Palata i vyslání vícenárodních praporů do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska. „Je to takové polovičaté řešení. Ve východní Evropě, tedy nových členských státech, nebudou stálé vojenské základny, protože to by porušilo už letitou dohodu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem o partnerství, která je stále v platnosti, přestože Rusko se dopustilo toho, čeho se dopustilo,“ řekl. Určitý trvající dialog mezi NATO a Ruskem pak dokazuje i partnerská schůzka, která se uskuteční několik dní po skončení varšavského summitu.

 

NATO a její postkomunističtí členové

Palata se ve svém komentáři také dotkl role postkomunistických členů Severoatlantické aliance. Podle něj se tyto státy do akcí NATO zapojují velmi úspěšně. „Spolupráce je nečekaně dobrá,“ zhodnotil Palata.

Zároveň však jedním dechem dodal, že špatná je naopak jejich neochota investovat do svých ozbrojených sil. „To, že například Česká republika dává na své ozbrojené síly po zvýšení pouze jedno procento svého HDP, což je polovina toho, co by podle svých závazků dávat měla, je opravdu ostudné. Po tom, co se stalo především na Krymu je to velký hazard a ukazuje to, že politické reprezentace ve většině středoevropských zemích si neuvědomily, co se tady před dvěma roky stalo,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: „Rozmístění praporů NATO na východě Evropy je jen symbolickým uklidněním“ Foto: ČTK/EAST NEWS/Rafal Oleksiewicz/REPORTER

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.