Palata: Macronovi se otevírá cesta k zásadní změně Francie. EU na to čeká

Centristické hnutí prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) v neděli ovládlo první kolo francouzských parlamentních voleb. Očekává se, že zaboduje příští týden i v druhém kole a odnese si 455 míst z celkového počtu 577. Tím se podle novináře a komentátora Luboše Palaty otevírá Macronovi cesta k reformám, které avizoval ve své kampani. Na ty pak čeká Evropská unie, která bude po odchodu Velké Británie potřebovat druhý silný motor.

Republika v pohybu obdržela 28,21 procenta hlasů a společně se spojenci z centristické formace MoDem dosáhla 32,32 procenta. V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by Macron se svými lidmi mohl po druhém kole obsadit až 445 míst. „Jedinou silou, která je schopna Macronovi trochu konkurovat je republikánská pravice, která dostala 21 procent a bude zřejmě jedinou silou, která bude stát v příštím parlamentu za řeč,“ poznamenal Palata na rádiu Zet.

Národní fronta Marine LePenové, hlavní Macronova sokyně v prezidentských volbách, v neděli u voličů naprosto pohořela. V novém parlamentu by měla mít čtyři, nanejvýš deset mandátů. „Marine LePenová se po prvním kole voleb mobilizovat své voliče, protože účast byla na Francii velmi nízká. Připisuje se to i krásnému počasí, ve kterém ani její voliči nepřišli k volebním urnám. Uvidíme tedy, jak se to podaří. V tuto chvíli je ale výchozí pozice Národní fronty velmi slabá. Vypadá to, že se zdaleka nezopakuje ten výsledek prezidentských voleb, kde se Marine LePenové podařilo postoupit až do prezidentského finále. Vypadá to, že Národní fronta nebude hrát nějakou významnější roli v příštích letech ve francouzské politice,“ řekl Palata.

S obrovským náskokem tak pravděpodobně nestojí novému francouzskému prezidentovi nic v cestě k tomu, aby začal naplňovat své slíbené hospodářské reformy, které by měly Francii změnit v moderní ekonomiku. „Tato změna by měla nastartovat francouzskou ekonomiku a dosáhnout toho, aby rostla alespoň tak rychle, jako ekonomika Německa, aby se Francie dokázala modernizovat a stát se tou vůdčí silou nové Evropské unie, která už nebude moci počítat s Velkou Británií. Byla by to obrovská a žádoucí změna, protože Evropská unie na něco takového čeká,“ řekl Palata s tím, že stabilizace francouzské ekonomiky je nezbytná pro to, aby pokračovala evropská integrace.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

 

Palata: Macronovi se otevírá cesta k zásadní změně Francie. EU na to čeká Foto: Guillaume Destombes / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

  2. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.