Palata: Česko se může vymlouvat, jak chce, ale uprchlíky bude muset podle kvót stejně přijmout

Evropská komise pohrozila některým státům žalobou. Podle ní totiž sabotují program na přerozdělování uprchlíků. Konkrétně jde o Polsko a Maďarsko. Česko mezi nimi nefiguruje, protože přijalo alespoň 12 uprchlíků. Kvóty ovšem i tak nedodržuje. Komentátor a publicista Luboš Palata na rádiu Zet říká, že se Česko může vymlouvat, jak chce, ale nakonec bude muset uprchlíky podle kvót od Evropské unie stejně přijmout. 

„Problémem české strany je to, že snaha přijímat uprchlíky se v podstatě zastavila. Nedodržujeme ani dohodu, kterou uzavřela Evropská unie s Tureckem. Jde o takzvanou dohodu jeden za jednoho, kdy by členské státy EU měly přijmout z tureckých táborů podobný počet syrských uprchlíků jako Řecko vrátí do Turecka,“ řekl Palata.

Nejedná se přitom o extrémně vysoké číslo. Problém spočívá ale v tom, že Česká republika dohodu nedodržuje. Množství uprchlíků, kteří v Řecku a Itálii čekají na přerozdělení mezi evropské státy, je přitom podle Palaty mnohem nižší, než se očekávalo. V Řecku čeká v současnosti na přerozdělení asi 12,5 tisíce běženců. Pro Česko to představuje přitom jenom hrstku uprchlíků. Počet čekajících lidí o azyl je prozatím otázkou. Itálie je totiž pod velkým migračním tlakem a přerozdělování bude potřebovat i v následujících letech.

„Pokud jde o celkové přerozdělování, tak tady se říká, že ten systém vůbec nefunguje. Není to tak úplně pravda, protože se podařilo asi 20 tisíc migrantů přerozdělit. Evropské státy si je přebraly a systém pomalu, ale přesto jakýmsi způsobem funguje,“ sdělil na rádiu Zet Palata.
Mnozí čeští odpůrci kvót argumentují, že nelze ohlídat, v jaké zemi uprchlík nakonec skončí. Podle Palaty to ale není pravda.

Systém kvót je propracovanější 

Uprchlík se po svém přerozdělení do dané země zavazuje k pobytu na jejím území. V ní poté dosáhne na sociální a jiné dávky. Pokud si ale pobyt ve státě rozmyslí a odejde do jiné členské země EU, tak o vše následně přijde. „Navíc riskuje, že bude vypovězen a ztratí šanci azyl z některých členských zemí EU získat,“ uvedl Palata.

Systém kvót je tak oproti loňskému roku mnohem propracovanější. V současnosti tudíž není problém zjistit, zdali byl žadatel o azyl registrován v některé jiné zemi.

Problémem pro odpůrce kvót může být skutečnost, že Evropská komise trvá na jejich dodržování. Členské státy EU je totiž většinovým systémem odhlasovaly. Jde o smlouvou uzavřenou dohodu a EU s EK chtějí, aby byla dodržena.

„Pokud tato smlouva nebude zrušena opět rozhodnutím členských států, tak prostě platí. Česká republika se pak může vymlouvat, jak chce, ale prostě uprchlíky podle kvót nakonec bude muset, i když ne v úplně plném počtu, přijmout,“ ukončil Palata.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Palata: Česko se může vymlouvat, jak chce, ale uprchlíky bude muset podle kvót stejně přijmout Foto: Anjo Kan / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

  2. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.