Opozice vyzvala Tsiprase ke zrušení plánu na referendum

Předseda nejsilnější řecké opoziční strany Antonis Samaras řekl, že by měl řecký premiér Alexis Tsipras zrušit plány na referendum o přejetí návrhu mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Měl by se také pokusit vytvořit vládu národní jednoty. Nedaleko aténského parlamentu mezitím podle agentury Reuters proti úsporným opatřením protestovalo několik set lidí.  

Jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli byla přerušena poté, co Tsipras nečekaně oznámil uspořádání referenda 5. července. Řekové v něm budou rozhodovat o tom, zda země přijme podmínky věřitelů nutné pro uvolnění další finanční pomoci. Věřitelé odmítli Řecku prodloužit záchranný program alespoň do doby konání referenda. Země proto s největší pravděpodobností nebude mít peníze na to, aby v úterý zaplatila 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu a dostane se do platební neschopnosti. Řekové o víkendu v obavách o budoucnost země začali masivně vybírat peníze z bankomatů. Vláda proto rozhodla, že v pondělí zůstanou banky zavřené a že omezí pohyb kapitálu.

„Naše země potřebuje zůstat v srdci Evropy a v eurozóně. Tsipras musí pokračovat v jednáních,“ uvedl Samaras. „Pokud to nedokáže udělat sám, měl by se pokusit o velký národní konsensus,“ dodal s odvoláním na vládu národní jednoty.

Blízko budovy parlamentu v Aténách se mezitím sešlo několik stovek demonstrantů proti úsporným opatřením a skandovali hesla proti EU a MMF. Protesty začaly demonstrací před aténským úřadem Evropské komise, na zemi ležely letáky s nápisy jako „drachma je lepší než podrobení“ a „nedlužíme, nebudeme prodávat, nebudeme platit“.

Nedělní demonstrace však byla co do počtu účastníků menší, než předchozí protesty na podporu úspor i proti nim, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

 

Zdroj: ČTK

 

Opozice vyzvala Tsiprase ke zrušení plánu na referendum Foto: shutterstock.com - A. SAMARAS

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.