OPEC vyzve podle Ruska i nečlenské státy k omezení těžby ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) navrhne ostatním velký těžařským zemím, aby se přidaly k jejímu rozhodnutí o omezení těžby ropy. Vneděli o tom informoval ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ropný kartel OPEC se minulý měsíc nečekaně dohodl přijmout nový těžební limit 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně, tedy dvě až tři procenta pod nynější produkcí. Jednalo by se přitom o první snížení těžby za osm let.

Podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, chce kartel dojednat na svém listopadovém zasedání. Tam zřejmě také vyzve ostatní ropné země, aby se k jeho úsilí o stabilizaci a posílení nízkých cen ropy přidaly.

„Čekáme na návrhy . . . s nimiž přijdou a osloví nečlenské země,“ řekl ministr Novak v rozhovoru s tureckou tiskovou agenturou AA, který zveřejnila webová stránka ministerstva. Novak se v příštích dnech zúčastní neformálních jednání zemí OPEC a klíčových nečlenských ropných zemí v rámci Světového energetického kongresu v Istanbulu.

Novak rovněž řekl, že Moskva s Ankarou obnoví jednání o ceně za dodávky ruského plynu do Turecka. Před rokem turecký provozovatel plynovodů Botas zahájil mezinárodní arbitráž proti ruskému plynovému gigantu Gazprom kvůli sporu o ceny. Jednání ustala po loňském listopadu kvůli zastavení rusko-tureckých kontaktů po sestřelení ruského vojenského letounu nad turecko-syrskou hranicí, od léta se však vztahy mezi oběma zeměmi zlepšují.

Novak také řekl, že dohoda Ruska a Turecka o výstavbě podmořské části plynovodu Turkish Stream je takřka hotova. Příští týden ji podepíšou prezidenti obou zemí v Istanbulu, potvrdil ministr nedávnou informaci náměstka šéfa Gazprom Alexandra Medveděva.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Ještě v první polovině roku 2014 výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel. Pak ale OPEC pod vedením Rijádu nastoupil politiku zvyšování produkce a záměrného tlaku na pokles cen v naději, že tím vytlačí z trhu nové producenty s vyššími náklady, zejména těžaře ropy z amerických břidlicových zdrojů.

 

 

Zdroj: ČTK

OPEC vyzve podle Ruska i nečlenské státy k omezení těžby ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.