Objem on-line nákupů v Česku přesáhl hranici 100 miliard korun

E-commerce, obchodování prostřednictvím internetu, je fenoménem posledních let. A Češi mu přišli na chuť. Celkový obrat tuzemských e-shopů v roce 2015 byl 81 miliard korun a v roce 2016 přesáhl hranici 100 miliard korun. Celosvětový obrat vyrostl na celkovou částku přes 1, 9 bilionů dolarů. 

Pravidelní zákazníci e-shopů často oceňují výhodu internetového nakupování v možnosti okamžitého porovnání zboží, úspoře času, v komfortnějším nákupu z pohodlí domova a celkově větším výběru zboží. Přesto se podle průzkumů určité procento Čechů stále bojí nakupovat přes internet a dává raději přednost osobnímu kontaktu. Jako mínus udává 40 % zákazníků nemožnost si zboží osahat a vyzkoušet před provedením platby, 10 % se pak obává zneužití platebních údajů.


Česká republika má v současnosti v provozu okolo 38 500 e-shopů. Nejčastějším sortimentem e-shopů je ze 17 % oblečení a doplňky, 11 % zaujímá nabídka pro dům a zahradu, 7 % elektronika a 6 % sport a turistika. Nejvíce vyhledávaným zbožím zákazníky internetového obchodu jsou mobilní telefony, parfémy a pneumatiky. Vzrostl také počet aktivních uživatelů internetu obecně. Přesahuje číslo 6, 9 milionů, z nichž 55 % pravidelně využívá internet přes mobilní telefony nebo tablety a 35 % přes tyto zařízení i pravidelně nakupuje. Ukazuje se, že nakupující používají různé typy přístrojů, proto by společnosti obchodující na internetu měly poskytnout zákazníkovi kvalitu a stejnou formu informací optimalizovanou na jakémkoliv zařízení.


S těmito vzrůstajícími čísly nepopíratelně roste objem dat o zákaznících a potenciálních zákaznících. Pro úspěšnou firmu je zcela zásadní komunikace a péče o zákazníka a k tomu tato data mohou výrazně pomoci. Současným imperativem komunikace je personalizace sdělení a zároveň minimalizace nevyžádaného obsahu. „Největší výzvou dnešní doby je využít dostupná data potenciálních zákazníků a umět s nimi pracovat. Například 6 z 10 lidí na internetu nedostává relevantní obsah, a to je výrazná bariéra pro další rozvoj prodejů,“ vysvětluje Petr Elgner ze společnosti Internet Projekt.

 

Zdroj: ZET

Objem on-line nákupů v Česku přesáhl hranici 100 miliard korun Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Trumpova nechtěná služba Nicolási Madurovi

    Společnost ·

    Po měsících útoků na neoblíbeného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se dnes ostatní země Latinské Ameriky za Venezuelu rázně postavily. Učinily tak ale na zname…

  2. V Česku se lidé hlásí nejvíce k pravici

    Společnost ·

    Více než třetina českých občanů se hlásí k pravé části politického spektra. Naopak sympatie se stranami nalevo od středu vyjadřuje necelých 27 procent lidí. Vyplývá to…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.