Obama věří po brexitu stabilizaci světové ekonomiky, obává se ohrožení dlouhodobého růstu

Americký prezident Barack Obama řekl, že globální trhy se už pomalu vzpamatovaly po otřesech způsobených britským hlasování o odchodu z Evropské unie. Světová ekonomika tak v brzké době čeká stabilizaci. Obamu ovšem znepokojuje ohrožení dlouhodobého růstu, „pokud k brexitu skutečně dojde“.

První vzkaz, který Obama měl po britském referendu pro premiéra Davida Camerona a německou kancléřku Angelu Merkelovou, byla výzva, aby „všichni popadli dech“. I když Merkelová i další evropští politici vyzvali k rychlému odchodu Británie z EU, Obama soudí, že by mělo jít o pečlivý, transparentní proces, který Evropané pochopí.

„Bude to výzva, těžký proces, který by ale neměl být panický,“ poznamenal šéf Bílého domu. Odchod Britů z EU podle něj ztíží řešení problémů, které vyřešeny být musejí. „Zvláštní vztah“ mezi Londýnem a Washingtonem se nicméně nezmění. USA jsou navíc připraveny jakkoli pomoci, aby proces odchodu Británie usnadnily.

Obama hovořil na tiskové konferenci uspořádané během třístranného summitu USA, Kanady a Mexika. Řekl, že trojice severoamerických zemí bude pracovat pro zajištění stability světového finančního systému narušeného brexitem.

„S přihlédnutím k rozhodnutí Spojeného království opustit EU, budou naše ekonomické týmy spolupracovat v zájmu růstu našich ekonomik a zajištění stability globálního finančního systému. Jsem přesvědčen, že toho jsme schopni,“ uvedl prezident.

 

 

Zdroj: ČTK

Obama věří po brexitu stabilizaci světové ekonomiky, obává se ohrožení dlouhodobého růstu Foto: Shutterstock.com: Barack Obama

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.