O stavební spoření u nás není zájem. Češi ukládají rekordní objemy peněz na běžné účty

Češi dnes ukládají více než dvě třetiny svých finančních prostředků v bankách na netermínované účty. Ještě před finanční krizí tomu však bylo naopak. Podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského je za tím klesající atraktivita stavebního spoření a klesající úrokové sazby. Na rádiu Zet však poznamenal, že se neobává kolapsu českého bankovního systému, který by mohl způsobit v případě nepříznivých ekonomických zpráv hromadné výběry hotovosti.  

Mohlo by vás zajímat

Ještě před hospodářskou recesí v druhé polovině minulé dekády Češi směřovali většinu svých volných peněz do termínovaných vkladů. Důvody, proč je tomu v současnosti naopak, vidí Rožumberský dva. „Prvním z nich je klesající zájem lidí o stavební spoření, který souvisí obecně s jeho menší atraktivitou než v minulosti. Ať už jde o nižší státní podporu nebo u případných navazujících úvěrů o rostoucí konkurenci ze strany bankovních hypoték,“ uvedl analytik na rádiu Zet.

Dalším důvodem jsou podle Rožumberského klesající úrokové sazby. „Domácnosti si řeknou, že se jim nevyplatí přesouvat peníze na termínované účty a nechají je raději ležet na běžných účtech. Anebo peníze investují do instrumentů s výhodnějším úročením,“ řekl. Podle analytika je navíc u spořících účtů a termínovaných vkladů ještě prostor pro další snižování úroků.

V českých bankách se tak zvyšuje objem peněz, který si lidé mohou kdykoliv vybrat. Případných negativních dopadů, které by bankovnímu systému a celé tuzemské ekonomice hrozily v případě, že by se Češi pod vlivem nepříznivých ekonomických zpráv začali bát o bezpečí svých peněz a ve velkém své vklady z bank vybírali, se Rožumberský neobává. Podle něj je český bankovní systém jedním z nejstabilnějších v Evropské unii. „Vklady klientů v bankách jsou ze zákona chráněny. Máme zde fond pojištění vkladu. Vedle něj se od letoška začne naplňovat nový fond pro řešení krize, který ještě více posílí stabilitu a důvěryhodnost bank v tuzemsku. Že by u nás tedy nastala situace jako v Řecku, kde byl stát nucen omezovat výběry peněz z bank, to si nedokážu v Česku představit,“ uvedl analytik.

 

 

Celý rozhovor s analytikem UniCredit Bank Patrikem Rožumberským si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

O stavební spoření u nás není zájem. Češi ukládají rekordní objemy peněz na běžné účty Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.