O luxusní zboží bude letos větší zájem, tržby porostou až o osm procent

Tržby z prodeje osobního luxusního zboží, jako bot, kabelek a oblečení, by v letošním roce měly při konstantních směnných kurzech stoupnout o šest až osm procent, když loni se zvýšily o šest procent. Budou se tak pohybovat v rozmezí 276 až 281 miliard eur (7,1 až 7,2 bilionů Kč). Informace vycházejí ze studie konzultační společnosti Bain. Poptávka bude nadále vysoká v Číně a zlepší se i vývoj na trhu v USA, růst prodeje v Evropě však bude slabý.

K růstu v Číně by měli přispět hlavně mladí zákazníci, které stále více přitahují značkové výrobky. Čína se již nyní na globálních výdajích za luxusní zboží podílí téměř třetinou a letos zde mají tržby stoupnout o 20 až 22 procent.

V Evropě se má prodej luxusního zboží zvýšit maximálně o čtyři procenta, Důvodem je silné euro, které odrazuje turisty od nákupů v luxusních obchodech. V USA by naopak měl být prodej luxusní produkce díky dolaru atraktivnější pro cizince a výdaje turistů rostou ve městech jako New York a Miami, upozornila Bain. Roste ale i poptávka od domácích spotřebitelů.

Letos se má dařit také prodeji přes internet, i když ten má na celkových tržbách zatím velmi malý podíl. Tržby z internetového prodeje se mají zvýšit o osm procent, rovněž hlavně díky Číně.

Tržby podpoří spíše vyšší objem prodeje než vyšší ceny, ne všechny značky však budou z růstu těžit. Tržby některých největších výrobců luxusní módy a kabelek, jako Louis Vuitton a Gucci, v posledních čtvrtletních rostou. Některým značkám, jako klenotnictví Tiffany, se podařilo oživit poté, co představily levnější položky zaměřené na mladé. Jiným, jako italské Salvatore Ferragamo, se stagnující prodej ještě oživit nepodařilo.

Módní značky v rámci boje o mladší klientelu vstupují hlavně do oblasti módy ulice a zaměřují se například na tenisky. Jiné mění návrháře nebo využívají sociální sítě, aby přilákaly zájem kupujících, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

O luxusní zboží bude letos větší zájem, tržby porostou až o osm procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.