Nový trik „šmejdů“: předváděcí akce přímo v jejich sídle

Pořadatelé předváděcích akcí našli další způsob jak spotřebitelům ztížit případnou reklamaci nebo vrácení zboží. Takzvaní "šmejdi" totiž nově pořádají předváděcí akce přímo ve svém sídle. Takovýto nákup se podle platné legislativy přitom rovná nákupu v běžné prodejně. Z toho důvodu nelze odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu. Většina spotřebitelů podle České obchodní inspekce nedostane na předváděcích akcích ani doklad o koupi. Prodávající je přitom povinen takový doklad na vyžádání spotřebitele při klasickém prodeji vystavit.

„Vstup na tyto akce je výhradně na pozvánku. Nejčastěji organizátoři zvou spotřebitele důchodového věku a ty, kteří se již v minulosti předváděcích akcí zúčastnili,“ informuje ČOI ve své tiskové zprávě.

Celý prodej se odehrává stejně jako na běžných předváděcích akcích. Spotřebitelé by si měli podle inspekce uvědomit, že při prodeji v sídle společnosti nevzniká právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu. Požadovat vrácení peněz může být poté komplikované. Pokud si spotřebitel nevyžádal doklad o koupi, tak se jedná ještě o větší problém. ČOI proto doporučuje spotřebitelům, aby se podobným akcím vyhýbali.

„Pokud spotřebitelé obdrží pozvánku na předváděcí akci do sídla společnosti, mohou se s takovou pozvánku obrátit na nejbližší inspektorát ČOI, aby inspekce prověřila, zda obsahuje veškeré zákonné náležitosti,“ uvedla inspekce.

 

Zdroj: Zet

 

Nový trik „šmejdů“: předváděcí akce přímo v jejich sídle Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.