Nová raketa, nový motor. Práce na stroji, který umožní cestu na Mars, pokračují

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) provedl závěrečný test nového raketového motoru na pevné palivo. Ten hodlají použít do plánované rakety Space Launch System (SLS), která má nahradit vysloužilé raketoplány. Historicky nejsilnější raketa, kterou kdy lidstvo postavilo, má znovu dopravit lidi na Měsíc a pravděpodobně i na Mars. Podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře bude nový stroj pracovat efektivněji, jeho konstrukce ale pro NASA představuje enormní finanční zátěž.

Zdroj: Youtube/NASA's Marshall Center

V úterý 28. června proběhla v americkém Utahu závěrečná zkouška nové konstrukce podpůrného raketového motoru na pevné palivo, se kterým se počítá pro novou generaci nosné rakety SLS. Raketové motory na pevné palivo byly už použity při dřívějších startech raketoplánu, nyní je NASA vylepšuje. „Od motoru raketoplánu se liší v tom, že má více segmentů, čili je silnější, bude pracovat delší dobu než u raketoplánu. Také jsou tam technická zlepšení, která zvýší výkon raketového motoru,“ řekl na rádiu Zet Kolář. 

Američané měli stroj, který byl schopný vynést posádku a náklad na Měsíc, už v 60. letech minulého století. Raketa, která donesla astronauty na Měsíc už ale neexistuje. „V konfiguraci Saturn V měla poslední start v prosinci roku 1972. Od té doby se žádný další exemplář této rakety nepostavil. Chybí i potřebné vybavení k tomu, aby se tato raketa uvedla do výrobního procesu. Nejsou k dispozici ani všechny původní plány, nejsou k dispozici ani materiály,“ připomíná Kolář. I proto je třeba novou raketu postavit. Ta navíc bude vyhovovat i současným technologiím, které urazily po půlstoletí pořádný kus cesty.

„Výsledný stroj, který bude k dispozici, bude pracovat efektivněji, bude mít výkonnější motory v přepočtu na jejich hmotnost, ale představuje to enormní finanční i časovou zátěž pro NASA, protože vývoj takové obří rakety zabírá opravdu dlouhá léta,“uvedl Kolář. Start nové rakety SLS i s testovaným podpůrným motorem na pevné palivo NASA plánuje na konec roku 2018.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Nová raketa, nový motor. Práce na stroji, který umožní cestu na Mars, pokračují Foto: nasa.gov

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

  2. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.