Norsko v roce 2025 zakáže prodej vozů na fosilní paliva, elektromobily hrají prim už nyní

Norsko pravděpodobně zakáže do deseti let prodej automobilů na benzín a naftu. Čtyři tamní nejsilnější politické strany rozhodly o tom, že zákaz prodeje fosilních vozů začne platit od roku 2025. Šéfredaktor webového magazínu Hybrid.cz Jan Horčík na rádiu Zet řekl, že již nyní jdou v Norsku elektromobily na odbyt. Jejich vlastníci totiž neplatí prodejní daň, DPH ani silniční poplatky.

„Elektromobilita je v Norsku oblíbená z jednoho prostého důvodu. Koupit si tam elektromobil je totiž výhodnější, než si pořídit vůz se spalovacím motorem. Za elektromobil nebo plug-in hybrid se v Norsku neplatí prodejní daň a DPH. Neplatí se ani silniční poplatky nebo za městské parkování. Někde můžete dokonce i zdarma nabíjet,“ sdělil Horčík.

V Norsku je o elektromobily z tohoto důvodu velký zájem. V severské zemi žije pět milionů obyvatel a na silnicích lze již potkat 100 tisíc elektromobilů. Každý měsíc se tam prodá kolem 10 až13 tisíc vozů. Ze třetiny jde přitom o automobily do zásuvky.

„V březnu konkrétně šlo o 4646 elektromobilů a plug-in hybridů, což je celosvětově výjimečné číslo,“ informoval Horčík.

Nad zákazem prodeje vozů se spalovacími mobily uvažují podle Horčíka i další státy. Konkrétně jde o Rakousko nebo Dánsko. Podobné myšlenky načrtla i Indie. V jejím případě jde ale o značně nereálný plán.

 

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem webového magazínu o nových trendech v dopravě Hybrid.cz Janem Horčíkem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Norsko v roce 2025 zakáže prodej vozů na fosilní paliva, elektromobily hrají prim už nyní Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.