Norsko chce na základě dublinského systému vrátit do zemí EU několik tisíc běženců

Norsko chce do členských států Evropské unie vrátit až pět tisíc běženců z celkových asi 33 000, kteří loni do této skandinávské země přišli. V rozhovoru s listem Aftenposten to uvedla norská premiérka Erna Solbergová s tím, že její země bude jednat na základě takzvaného dublinského systému. Ten stanovuje, že odpovědným státem za azylové řízení je ten, do kterého běženec jako první vstoupí. Dublinský systém je součástí práva Evropské unie, Norsko podobně jako Švýcarsko nebo Island součástí EU sice není, k ujednání se ale připojilo.

„Musíme dodržovat struktury, které máme. Není možné, aby si žadatel o azyl vybíral zemi, která jeho případ bude řešit. To by měla dělat první země, ve které byl zaregistrován,“ citoval Solbergovou portál The Local.

Norský přistěhovalecký úřad odhaduje, že navrácení do zemí EU se bude týkat 4 000 až 5 000 lidí. Norsko už nyní usiluje o předání 860 žadatelů o azyl včetně 50 Syřanů do Maďarska. Oficiální žádost podalo na konci listopadu, odpověď pak očekává do konce ledna.

Norsko na konci loňského roku oznámilo, že zpřísní své azylové zákony, které mají z tohoto skandinávského království učinit jednu ze zemí s nejpřísnějšími azylovými podmínkami v Evropě. Mimo jiné uvedlo, že nebude vpouštět do země uprchlíky bez schengenských víz. Norsko je jako nečlenská země EU součástí schengenského prostoru, v jehož rámci se kontroly provádí pouze na vnějších hranicích. V celém systému pak platí jednotné schengenské vízum.

Norská ministryně pro imigraci a integraci Sylvi Listhaugová zpřísnění azylových zákonů považuje za nezbytné, protože Norsko letos očekává až 100 000 žádostí o azyl, což by znamenalo značnou zátěž pro sociální systém. V Norsku, které má asi 5,1 milionu obyvatel, loni požádalo o azyl zhruba 33 000 lidí.

 

Zdroj: ČTK

Norsko chce na základě dublinského systému vrátit do zemí EU několik tisíc běženců Foto: norská premiérka Erna Solbergová (vlevo) a německá kancléřka Angela Merkelová - foto: ČTK/AP/Michael Sohn

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.