Německo loni téměř zdvojnásobilo export zbraní

V Německu se loni téměř zdvojnásobil vývoz zbraní, když jeho hodnota stoupla na 7,86 miliard eur (zhruba 213 miliard korun). Dosáhla tak na vůbec největší částku od začátku tohoto století. Informace německého ministerstva hospodářství zveřejnil deník Welt am Sonntag. V roce 2014 hodnota exportu zbraní dosahovala 3,97 miliard eur. Tehdy šlo o nejnižší úroveň od roku 2007.

Zpráva podle listu upozorňuje, že k nárůstu exportu přispěly některé mimořádné faktory, například schválení dodávky čtyř tankovacích letounů v hodnotě 1,1 miliardy eur do Británie. Zpráva zmiňuje také kontroverzní dodávku tanků a houfnic do Kataru v hodnotě 1,6 miliardy eur, kterou schválila předchozí vláda v roce 2013.

Ministerstvo se k informacím listu odmítlo vyjádřit. Německo je podle agentury Reuters jedním z největších vývozců zbraní do členských zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). Ministr hospodářství Sigmar Gabriel nicméně v únoru uvedl, že vláda omezuje vývoz ručních zbraní do nestabilních oblastí, protože jsou snadno zneužitelné v občanských válkách.

 

 

Zdroj: ČTK

Německo loni téměř zdvojnásobilo export zbraní Foto: Sergey Kohl / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.