Němci podle Gabriela nevědí, jestli USA hodnotit podle činů nebo tweetů

Němci si podle spolkového ministra zahraničí Sigmara Gabriela nejsou jistí, jestli při pohledu přes Atlantik ještě poznávají svoji Ameriku. Nevědí, jestli ji hodnotit podle činů, nebo tweetů. Šéf německé diplomacie to ve zjevné narážce na amerického prezidenta Donalda Trumpa řekl v projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci. Uvedl také, že by nikdo neměl rozdělovat Evropskou unii, a to ani Spojené státy.

Gabriel zavzpomínal na zásadní roli, kterou pro vývoj Německa po druhé světové válce Spojené státy sehrály. Právě od nich se totiž spolková republika naučila o výhodách demokracie, vlády práva, multilateralismu nebo svobodného obchodu. Možná právě to podle něj vysvětluje, proč si dnes Němci nejsou jisti, jestli Ameriku ještě poznávají. „Jsou to činy, jsou to tweety, jsou to slova, co máme sledovat, abychom poměřovali Ameriku?“ ptal se Gabriel.

Zdůraznil, že úzké spojenectví mezi Spojenými státy a Evropou je cestou, jak zachovat stávající architekturu mezinárodního uspořádání. Zásadní je také jednota Evropské unie, kterou podle něj Rusko a Čína rády testují. „Nikdo by se neměl pokoušet rozdělovat Evropskou unii, ne Rusko, ne Čína, ale také ne Spojené státy,“ prohlásil.

Washingtonu také doporučil, aby nenechal zkrachovat dohodou o íránském jaderném programu, a zároveň se spolu s Evropou snažil najít cesty, jak výrazně omezit destabilizující vliv íránské politiky.

Na okraj mnichovské konference se Gabriel podle agentury Reuters vyjádřil i k situaci na východní Ukrajině. Zopakoval své přesvědčení, že není realistické trvat na tom, aby Rusko zcela naplnilo minské dohody, a pak se teprve řešilo uvolnění protiruských sankcí. Moskva by podle něj měla být tímto způsobem odměněna i při menším pokroku, například naplnění příměří. Názor Gabriela je v rozporu s oficiálním postojem německé vlády a kancléřky Angely Merkelové, která trvá na úplném naplnění minských dohod.

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist dal v sobotu na konferenci najevo, že jeho země je otevřena myšlence poskytnout vojáky pro případnou mírovou misi OSN na východní Ukrajině, pokud by se na tom Rusko a Západ shodly.

Šéf české diplomacie Martin Stropnický a České televizi řekl, že Česko samozřejmě podporuje Ukrajinu. „Na druhou stranu je trocha toho dluhu i na její straně. To už je potřeba říci, protože ty reformy jdou pomaleji, než se čekalo,“ uvedl.

 

 

Zdroj: ČTK

Němci podle Gabriela nevědí, jestli USA hodnotit podle činů nebo tweetů Foto: Golden Brown / Shutterstock.com: Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel

reklama

Další články

  1. Ruská armáda zakáže vojákům chytré telefony

    Společnost ·

    Ruské ministerstvo obrany uvažuje nad tím, že v rámci celého centrálního aparátu zakáže používání chytrých mobilních telefonů. Konkrétně se pak jedná o velitelství a v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.