Nezaměňujte leadership s managementem. Lídr inspiruje, nemanipuluje

Leadership je často užívaný pojem, který se stal jakýmsi buzzwordem. Ne všichni jej užívají správně. Zásadní je nezaměňovat leadership a management. Jedná se totiž o dva různé styly vedení a motivování kolektivu. Na rádiu Zet na to upozorňuje profesionální kouč a specialista na neuroleadership Vladimír Tuka.

Co je to leadership?

Leadership je schopnost lidí ovlivňovat své spolupracovníky - ať přímé podřízené, kolegy, někdy i zákazníky. je to schopnost ovlivňování. Lídr ovlivňuje lidi zejména inspirací, ne manipulací. On jim dává prostor, umožňuje jim, aby se sami rozvíjeli, vytváří jim podmínky, aby dodávali výsledek v té firmě. Inspiruje je proto, aby se věci děly. Zásadním předpokladem leadershipu je, že lídr má následovníky, kteří ho chtějí následovat. To je rozdíl od managerů.

Máme tedy dva pojmy: Leadership a management. V čem se liší?

Hodně se liší, i když se často zaměňují. Management je de facto o tom, aby lidé dělali věci správně. Pro stabilitu firmy jsou nastaveny určité procesy, určitá pravidla. Management je o tom, aby lidé ta pravidla a ty procesy dodržovaly... Tomu odpovídají i nástroje: pokyn, příkaz, nařízení a motivace je spíše cukr a bič. Zásadní myšlení lidí, co se týče managementu, je tabulkový člověk. Co člověk, to žádný originál. Člověk je stejný, když něco dělá špatně, tak ho opravíme, když nejde opravit, tak ho vyměníme. Filosofie managementu je na unifikaci a jednotě.

Naneštěstí tohle ještě hodně zůstává v hlavách dnešních lidí. Trvalo to dlouhou dobu. Podmínky se ale zásadně změnily. Jednak dochází k trvalé změně a řeší se daleko komplexnější otázky. To už žádný manager od stolu nezná.

Lídr pak není o tom, aby všechno věděl, ale je od toho, aby si dobře vybíral lidi, připravil je pro to, co mají dělat, vyjasnil si s nimi, jaké je jejich poslání a smysl jejich práce a pak jim vytvářel podmínky, ať dodávají výsledky. Neplete se jim do jejich činnosti. Za ním oni chodí se radit, jak věci dělat, když si třeba neví rady. To je role lídra.

Lídrem se člověk rodí nebo stává?

To je jako ve všem. Máme k něčemu přirozené vlohy, jde nám to podstatně lépe a máme šanci v tom dosáhnout významnějších úspěchů. Lidé, kteří mají předpoklady pro leadership, tak je pro ně snazší stát se lídrem. Ovšem neznamená to, že ti, kteří k tomu nemají extra vlohy, tak se to nemohou naučit. Leadership je něco, co se dá naučit, dá se rozvíjet a dá se to rozvíjet celý život.

Jaké jsou hlavní předpoklady skvělého lídra?

 Skvělý lídr musí mít především následovníky, kteří ho chtějí následovat. Tím základním předpokladem je, že má odvahu se pustit do toho, že bude pracovat s lidmi, kteří ho budou následovat. Také má odvahu neuspět. To je také jeden ze základních předpokladů. Další je jeho schopnost budovat důvěru. Bez důvěry není leadership. Jestliže chcete, aby vás lidé dobrovolně následovali, tak vám musí věřit. Lídr musí věřit sám sobě, musí věřit ve své lidi a musí věřit v to, co dělá.

 

 

 Celý rozhovor se specialistou na neuroleadership Vladimírem Tukou si můžete poslechnout v playeru výše.

Více informací na http://www.brainbased.cz 

Nezaměňujte leadership s managementem. Lídr inspiruje, nemanipuluje Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.