Nezaměstnanost ve Francii dosáhla nejnižší úrovně za téměř čtyři roky

V listopadu se počet nezaměstnaných ve Francii třetí měsíc za sebou snížil a klesl tak na nejnižší úroveň za téměř čtyři roky. Informovalo o tom francouzské ministerstvo práce. Počet lidí v registrech nezaměstnaných byl oproti říjnu nižší o 0,9 procenta a dostal se tak na 3,447 milionu, což je nejnižší počet od ledna 2013.

Francouzská ministryně práce Myriam El Khomriová upozornila, že tři měsíční poklesy za sebou zaznamenal počet nezaměstnaných poprvé od února 2008. „Tento pokles nezaměstnanosti je významný,“ prohlásila a dodala, že nynější příznivý vývoj přichází po osmi letech téměř nepřetržitého růstu nezaměstnanosti.

Vysoká míra nezaměstnanosti měla negativní dopad na popularitu francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který na zlepšení podmínek na trhu práce vsadil svou politickou budoucnost. Začátkem prosince Hollande oznámil, že nebude kandidovat v prezidentských volbách, které se uskuteční na jaře příštího roku. Listopadové údaje o vývoji nezaměstnanosti Holllande označil za uspokojivé, dodal však, že trh práce před sebou má ještě dlouhou cestu.

Francouzská vláda se snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst reformou zákoníku práce, která usnadňuje přijímání i propouštění zaměstnanců. Reformu letos zavedla pomocí dekretu, tedy bez hlasování v parlamentu. Vyhnula se tak nebezpečí, že by schválení změn zablokovali její vlastní poslanci. Změny zákoníku práce vyvolaly vlnu protestů po celé Francii.

Měsíční čísla ministerstva práce nezahrnují míru nezaměstnanosti. Ta se podle posledních údajů statistického úřadu Eurostat v říjnu snížila na 9,7 procenta ze zářijových 9,9 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost ve Francii dosáhla nejnižší úrovně za téměř čtyři roky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zemřel zpěvák George Michael, podlehl infarktu

    ·

    V neděli zemřel britský zpěvák George Michael. Popové hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham! i při pozdější sólové dráze, bylo 53 le…

  2. 5 nejhodnotnějších klubů NHL

    Byznys ·

    Průměrná hodnota klubu v Národní hokejové lize (NHL) dosahuje na 517 milionů dolarů. Jejich cena oproti loňskému roku vzrostla o tři procenta. Jaké jsou ale vůbec nejb…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.