Neuron Future: Nová šance pro léčbu cukrovky se rodí v pražském IKEMu

Cukrovku má v Česku přibližně jeden milion lidí. Podle statistik jsme národem tlouštíků. Více než polovina populace má nadměrnou hmotnost, která je právě jednou z příčin diabetu. Nemoc by tedy měla postihnout mnohem více lidí. Odborníci z pražského IKEMu proto pracují na metodě, která se zdá být revolucí v léčbě cukrovky. A dokonce za ni již získali ocenění Discovery Award.

Odpověď na otázku, proč má někdo smůlu a trpí cukrovkou, není podle Tomáše Koblase, který je řešitelem řady projektů na téma diabetes, jednoduchá. Do značné míry totiž záleží na tom, kolik jsme po předcích zdědili tzv. beta buněk, které ve slinivce břišní produkují inzulín, čímž udržují hladinu krevního cukru v normě.

„Počet beta buněk je daný a v průběhu života se v podstatě již nezvyšuje. Pokud je člověk dlouhodobě vystaven zvýšenému příjmu cukrů z potravy a má málo beta buněk, musí beta buňky pracovat na plný výkon, aby vyrobily dostatek inzulínu. Jejich trvalé přetěžování je vyčerpává a postupně odumírají. Pokud vymřou úplně, tělu chybí inzulín a propuká těžká cukrovka.“

Spolu se svým týmem proto vytvořil novou metodu, která množení beta buněk podporuje.

„Objevili jsme způsob jak ovlivňovat jejich dělení pomocí regulátorů buněčného cyklu.” Z předběžných výsledků vyplývá, že se jedná o velmi efektivní metodu, která dokáže beta buňky rozmnožit o více než 60 procent.

„To je velký posun, protože současné postupy dosahují maximálně 30 procentní nárůst,“ dodává mladý český vědec, který působí v pražském IKEMu. Díky grantu od NF Neuron chce nyní Tomáš Koblas metodu dále optimalizovat.

„Pokud náš projekt přinese očekávané výsledky, bude další fáze výzkumu vyžadovat silného investora, ochotného financovat přibližně miliardu dolarů do klinických zkoušek na pacientech.“ Ověřování bezpečnosti a efektivnosti nové metody pak trvá přibližně deset let.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Neuron Future: Nová šance pro léčbu cukrovky se rodí v pražském IKEMu Foto: Výzkum Tomáše Koblase dává diabetikům šanci na vylečení. Na svůj projekt nyní získal Neuron Impuls.

reklama

Další články

  1. Merkelová se snaží urovnat spory se spojenci z CSU

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), se snaží na dnešním jednání vyřešit sporné body s bavorskou sesterskou Křesťa…

  2. Bude se v budoucnu pracovat v kavárnách?

    Byznys ·

    Otevřené kancelářské prostory, takzvaný open-space, nefungují a v budoucnu je nahradí kanceláře v kavárnách - kafeláře, míní futuroložka British Telecommunications (BT…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.