Nebankovní společnosti v ČR loni klientům poskytly úvěry a leasingy za 123 miliard korun

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace loni poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 123,4 miliardy korun, což je o 4,4 procenta více než v roce 2012.

O 3,3 procenta stoupl objem financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, o 0,6 procenta spotřebitelskými úvěry a leasingem, a o 21,1 procenta vzrostlo financování factoringem.

„Rok 2013 byl pro členy ČLFA úspěšný, když vykázali nárůst prakticky ve všech sledovaných segmentech. Za pozornost stojí především výsledky ve financování firem. Zatímco celkový objem podnikatelských úvěrů loni v ČR klesal, ČLFA zaznamenala ve financování firemních investic nárůst,“ uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jiřina Tapšíková.

Loňské trendy budou podle ní pokračovat i v letošním roce. „V podnikatelské oblasti očekáváme další růst, ve spotřebitelském financování stagnaci,“ řekla Tapšíková.

Celkem 87,47 miliardy Kč bylo loni určeno na financování firemních investic a provozu a 35,88 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti.

Loni se zastavil dlouhotrvající pokles objemů leasingových obchodů, který byl dáván do souvislosti s daňovým znevýhodněním finančního leasingu v ČR a také s vlekoucí se recesí. Leasingové obchody členů ČLFA vzrostly o více než čtyři procenta. Zároveň se potvrdila posilující pozice operativního leasingu, jehož podíl na celkovém leasingovém trhu v podnikatelské sféře dosáhl 43,7 procenta.

U firemních investic přesto dominovaly podnikatelské úvěry. Loni vůbec poprvé dosáhly takřka polovičního podílu v tomto segmentu, následovaly finanční a operativní leasing. Objem podnikatelských úvěrů meziročně vzrostl o 8,6 procenta.

Jediný pokles vykázaly statistiky ČLFA v leasingu nemovitostí, který dlouhodobě trpí především vinou specifických nepříznivých daňových podmínek a také několikaletým propadem trhu realit. Loni leasing nemovitostí poklesl o 34,4 procenta, když členové asociace financovali nemovitosti za dvě miliardy korun.

Mírný růst o 0,6 procenta zaznamenalo financování domácností, které členské firmy asociace uskutečňují prostřednictvím spotřebitelských úvěrů a v menší míře spotřebitelským leasingem.

Nejvíce kontraktů jako každoročně loni členové ČLFA uzavřeli na financování automobilů. Poskytli na ně 56,22 miliardy korun, z toho 33,29 miliardy bylo určeno na pořízení osobních vozů.

Zdroj: ČTK

Nebankovní společnosti v ČR loni klientům poskytly úvěry a leasingy za 123 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.