ČNB v květnu intervenovala v objemu 15,5 miliard korun

Česká národní banka pokračovala v intervencích proti posilující koruně i v květnu, kdy na devizovém trhu utratila celkem 15,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního května intervenovala v objemu zhruba 546 miliard korun.

„Statistika devizových intervencí za měsíc květen potvrzuje, že ČNB v uplynulých měsících nečelila na devizových trzích žádnému významnému tlaku. Udržování jejího kurzového závazku tak pro ni nepředstavuje žádné významné úsilí a s ním spojené náklady,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Data o devizových rezervách za červen podle něj indikují, že objem devizových intervencí ČNB byl zcela minimální, čemuž odpovídají i signály z vývoje dekádní bilance centrální banky, tedy z vývoje jejich pohledávek vůči zahraničí.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal nepředpokládá, že by ČNB navzdory meziměsíčnímu růstu objemu intervencí zvažovala zavedení záporných úrokových sazeb či jiná nestandardní opatření. „Měsíční objem intervencí v objemu do jedné miliardy eur jsou podle nás pro centrální banku dlouhodobě udržitelné,“ uvedl.

Dřímal očekává, že ČNB opustí kurzový závazek na konci příštího léta, kdy by měla inflace dosáhnout dvouprocentního cíle. „Zároveň očekáváme, že během této doby zavede centrální banka krátkodobě záporné úrokové sazby na přebytek bankovní likvidity, aby odradila spekulativní útoky,“ dodal.

Konec kurzového závazku podle něj ale nebude znamenat konec intervencí. „I poté, co ČNB umožní pohyb koruny pod hodnotu 27 korun za euro, bude centrální banka regulovat posilování české měny skupováním eur, aby českou ekonomiku nezasáhl nějaký prudký šok,“ upozornil Dřímal.

ČNB letos vydala v rámci své aktivní intervence v přepočtu přes 100 miliard korun, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Za celý loňský rok intervenovala v objemu téměř 244 miliard Kč. Vzhledem k tomu, že v listopadu 2013, při zahájení intervence, vydala za oslabení koruny asi 200 miliard. Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní pohybuje kolem 40 procent. To je podle něj z hlediska ČNB stále poměrně „komfortní“ úroveň.

ČNB v květnu intervenovala v objemu 15,5 miliard korun Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.