Na soukromý e-mail Clintonové přišla pošta i od Obamy

Někdejší americký prezident Barack Obama byl jedním z několika lidí, kteří byli s tehdejší ministryní zahraničí Hillary Clintonovou ve spojení přes její soukromý e-mail používaný pro pracovní účely. Vyplývá to ze závěrečné zprávy generální inspekce ministerstva spravedlnosti, která prověřovala, jak ministerstvo a také Federální úřad pro vyšetřování (FBI) k případu Clintonové přistupovaly.

Inspekce v poznámce pod čarou uvádí, že od analytiků FBI a jistého prokurátora se dozvěděla, že Obama patřil ke 13 osobám, které byly s Clintonovou v kontaktu přes její soukromý e-mailový server clintonemail.com. Zpráva dále vysvětluje, že Obamova e-mailová adresa byla vytvořená z pseudonymu a že pošta, kterou Clintonové odesílal či od ní přijímal, byla podle příslušníků tajných služeb vyhodnocena jako nepodléhající utajení.

Po provalení skandálu Clintonové Obama v roce 2015 v rozhovoru se stanicí CBS News prohlásil, že se o všem dozvěděl stejně jako ostatní lidé, tedy až z novinových zpráv. Obamův mluvčí Josh Earnest poté uvedl, že Obama byl s Clintonovou v e-mailovém kontaktu, ale o soukromém účtu elektronické pošty své ministryně nic netušil. To již tehdy vyvolalo spekulace, zda si skutečně nevšiml, že odesílá poštu na účet bez koncovky .gov, tedy mimo vládní doménu.

Inspekce ve svém závěru k vyšetřování případu uvedla, že bývalý šéf FBI James Comey se při objasňování skandálu kolem úřední pošty Clintonové "jasně a dramaticky" odchýlil od pravidel úřadu, ale prezidentské volby v roce 2016 záměrně ovlivnit nechtěl. Navíc se ukázalo, že soukromý e-mail, konkrétně od Googlu, použil několikrát pro oficiální vládní záležitosti i Comey.

 

 

Zdroj: ČTK

Na soukromý e-mail Clintonové přišla pošta i od Obamy Foto: Shutterstock.com: Barack Obama

reklama

Další články

  1. MMF se obává dopadů Trumpovy obchodní politiky

    Byznys ·

    Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek varoval před obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta by totiž mohla podkopat světový obchodní systém a poš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.