Na čem všem nyní pracuje Muskova Tesla?

Ať to vezmete z jakékoliv stránky, Elon Musk musí být vnímán jako extrémně soutěživý a úspěšný člověk. Někdy se zdá, že ani nebe není pověstným Muskovým limitem. Jak jinak popsat to, že jedním z plánů tohoto ambiciózního podnikatele je vize kolonizace Marsu. Usazení naší civilizace na jiné planetě je ale i pro Muska úkol běh na dlouhou trať. Na čem ale nejvíce pracuje právě nyní?

Oblastí a z toho vyplývajících projektů, na kterých Musk pracuje, je opravdu mnoho. Tesla, SpaceX, budování levných a efektivních tunelů pro automobily, poskytování internetového připojení z oběžné dráhy a spousta jiných. Zaměřme se nyní na některé z konkrétních úkolů společnosti Tesla. A to nejen v oblasti automobilů.

Automobily ale můžeme směle začít. 

Vyrábět v roce 2018 500.000 aut ročně, v roce 2020 a dál už milion aut za rok

Hned zde vyvstává otázka, jak reálný plán to je. Tesla měla výrobní potíže při stavbě aut Model X a Model S, což se projevilo ve značně opožděných dodávkách těchto vozů. Tesla tak bude muset vyřídit všechny objednávky luxusnějších verzí svých aut a současně pracovat na zvyšování produkce vozů Tesla 3.

Cíl vyrábět 500.000 vozů ročně původně Musk stanovil až na rok 2020, ale vysoká poptávka po vozu Model 3 ho přiměla plán změnit. Je však s otazníkem, zda se Tesle povede překonat své dřívější trable s výrobou a skutečně se stane masovým automobilovým producentem.

Zůstaňme u Modelu 3. Tesla chce v souvislosti s předešlým cílem výrazně zvýšit produkci tohoto modelu.

Cílem je navýšit produkci Modelu 3 z 1.500 vyráběných aut v září na 20.000 aut v prosinci

 

Musk už dříve přiznal, že takové navýšení produkce bude pořádným oříškem (viz jeho „production hell“). Model 3 je prvním autem z dílny Tesly, které aspiruje na opravdu masový produkt. A právě to se odráží v důležitosti produkčního cyklu. I proto Tesla u tohoto modelu zkouší novou výrobní strategii. Vede to však ke zvyšování nespokojenosti přetížených zaměstnanců. 

„Stroj, který vyrábí stroje“

 

Musk už dříve hovořil o tom, že navýšení produkce musí jít ruku v ruce s pokročilou průmyslovou automatizací a vysokoobjemovými továrnami. A právě o „stroji, který vyrábí stroje“ mluvil v souvislosti s gigatovárnou v Nevadě. Továrny jsou pro Muska natolik důležité, že si podle něj zaslouží více pozornosti v oblasti návrhu než to, co vyrábějí. Továrna se podle tohoto klíče stává více produktem, než produkt samotný.

Elektrický kamion Tesla Semi

 

Elektrický tahač měl být původně představen již v září tohoto roku. Musk nakonec termín představení modelu posunul na 26. října. Truck by měl být vyroben z komponentů Modelu 3. To by mělo zajistit nízké výrobní náklady. Hovoří se však současně o tom, že tahač ujede na jedno nabití jen kolem 500 km, což je výkon, který je na spodní hranici dojezdů aut tohoto typu. 

Solární tašky
 

Další Muskův segment. Takový, o kterém Peter Rive, technologický ředitel Tesly odpovědný za solární produkty prohlásil, že kdo „se nyní pustil do výroby solárních tašek, je kvůli konkurenci Tesly v háji.“ Společnost už tašky začala instalovat. A stejně jako v případě elektromobilů i solární střešní krytinu mohli nejprve vyzkoušet zaměstnanci společnosti. Solární střechu má na svém domě nyní šéf firmy Elon Musk,  nebo také technologický ředitel Tesla, Jeffrey Brian Straubel.  V průběhu léta došlo také již ke komerčnímu prodeji solárních tašek a pro letošní rok hlásí firma vyprodáno. Tesla tašky nabízí s nekonečnou zárukou. 

Největší lithium-iontová baterie na světě
  

 

Tesla získala tuto zakázku v Jižní Austrálii. Baterie má pomoci vyřešit tamní problémy s výpadky elektřiny. Elon Musk v té souvislosti prohlásil, že pokud baterie nebude hotova během sta dnů, nebude za ni podnik požadovat žádné peníze. Baterie bude mít podle společnosti Tesla kapacitu 100 megawattů a dokáže pokrýt spotřebu zhruba 30.000 – 50.000 domácností.

Plánů je samozřejmě ještě víc. Elektrické SUV, samořiditelné vozy, sdílení aut Tesla Network. Ale o tom zase třeba jindy…

 

Zdroj: ZET, businessinsider.com 

 

Na čem všem nyní pracuje Muskova Tesla? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Jaké jsou nejčastější důvody úmrtí lidí?

    Společnost ·

    Srdeční choroby a tabák vedly spolu s konflikty a násilím v roce 2016 k nejvíce úmrtím. Nejvíce zdravotních problémů v uplynulém roce přivodilo špatné stravování a duš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.