Mueller si je vědom skutečnosti, že nemůže Trumpa obvinit

Vyšetřovatel FBI Robert Mueller sdělil prezidentovým právním poradcům, že bude respektovat nařízení ministerstva spravedlnosti o nepřípustnosti žaloby proti hlavě státu. Poradce Donalda Trumpa Rudy Giuliani to ve čtvrtek uvedl v televizi CNN. Mueller už rok pátrá po ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. V médiích se pravidelně objevují spekulace, zda Trumpa předvolá k výslechu.

Mohlo by vás zajímat

„Mohou jen sepsat zprávu, nemohou ho obvinit,“ řekl bývalý newyorský starosta americké televizi. „Přinejmenším nám to tak řekli po jistém zvažování,“ dodal. Podle CNN se stanovisko Muellera opírá o dlouhodobé přesvědčení ministerstva spravedlnosti a nikoli o nějaký konkrétní důkaz, který mají vyšetřovatelé k dispozici.

Skutečnost, že FBI nemůže hlavu státu obvinit, ale Trumpa neočišťuje, soudí televize. Mueller může napsat zprávu, která bude obsahovat doporučení Sněmovně reprezentantů. Kongres pak může rozhodnout o impeachmentu, nebo-li ústavní žalobě.

„Stanovisko ministerstva spravedlnosti platné už před érou (bývalého prezidenta Richarda) Nixona praví, že úřadující prezident nemůže být obviněn, ke slovu musí přijít impeachment. Nějakou dobu se o tom pochybovalo, ale řekli nám, že nemohou pravidla ministerstva spravedlnosti porušovat,“ řekl Giuliani.

 

 

Zdroj: ČTK

Mueller si je vědom skutečnosti, že nemůže Trumpa obvinit Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Ministr Ťok uvažuje, že skončí ve vládě

    Společnost ·

    Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) přemýšlí nad koncem ve vládě. O samotném rozhodnutí bude informovat do konce týdne. Novinářům to sdělil v rámci příchodu na p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.