Moskva: Američané nedostatečně pomáhají při stabilizaci Sýrie

Rusko dnes kritizovalo Spojené státy za nedostatečnou pomoc při stabilizaci Sýrie. Uvedla to agentura Reuters. Podobně turecké ministerstvo zahraničí obvinilo americké vojáky v Sýrii ze záměrného zdržování boje proti příslušníkům teroristické organizace Islámský stát (IS).

Mohlo by vás zajímat

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před novináři řekl, že americká pomoc při stabilizace situace v Sýrii je nedostatečná. Náměstek ruského ministerstva zahraničí Michail Bogdanov počítá s tím, že by se v březnu mohli kvůli Sýrii sejít ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu, tedy skupina, která už o Sýrii jednala několikrát v kazašské Astaně.

Bogdanov také varoval před stupňováním konfliktu zapojením Izraele. Izraelské letectvo v sobotu podniklo nálety na íránské a syrské armádní cíle v Sýrii kvůli tomu, že podle něj Íránci ze základny v Sýrii vypustili nad Izrael bezpilotní letadlo. Izraelská armáda je sestřelila, ale sama také přišla při syrské protiletecké palbě o stíhací letadlo F-16.

Spojené státy mají na severu Sýrie asi 2000 vojáků. Jsou poblíž oblasti, kde turecká armáda od ledna bojuje proti syrským kurdským milicím YPG, jež Američané považují za spojence v boji proti IS, Turci za teroristy. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes prohlásil, že američtí vojáci záměrně zdržují postup proti IS, aby nemuseli přerušit své vztahy s kurdskými bojovníky, jak je žádala Ankara.

Podle Çavuşoglua nezasahují Američané v některých oblastech, i když vědí, že tam jsou bojovníci IS. Vztahy Turecka a USA jsou podle ministra v "kritické fázi" a obnova důvěry je možná jen prostřednictvím konkrétních kroků ze strany USA.

Očekává se, že toto téma bude předmětem jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, který v Turecku na sklonku týdne ukončí svou nynější návštěvu regionu.

 

Zdroj: ČTK

Moskva: Američané nedostatečně pomáhají při stabilizaci Sýrie Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. V Soulu se konal další protest proti KLDR

    Společnost ·

    V Soulu se dnes konala demonstrace proti Severní Koreji. Podle televizní stanice CNN účastníkům, kteří doráželi na policisty, vadilo nejen sobotní pozvání jihokorejské…

  2. Mayová podle BBC v brzké době nastíní cestu z EU

    Společnost ·

    Britská premiérka Theresa Mayová podle veřejnoprávní stanice BBC vystoupí během tří týdnů s projevem, v němž nastíní cestu Británie z Evropské unie. Podobné proslovy c…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.