Migraci je podle Babiše zapotřebí řešit pomocí Itálii ale i africkým zemím

Migrační krizi lze řešit v kombinaci s finančním podporou státům, jako jsou Itálie, zemím severní Afriky, ale také africkým státům, odkud uprchlíci utíkají. V úterý to v Římě novinářům sdělil český předseda vlády Andrej Babiš. Učinil tak po jednání s italským premiérem Giuseppem Contem. Ten od českého premiéra rovněž slyšel potvrzení českého postoje, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho migranta. Italský premiér to podle Babiše chápe.

Šéf české vlády potvrdil, že obě země se liší v názoru na přerozdělování uprchlíků. "Jasně jsem řekl, že to nemůže být řešení, že jsme čtyři roky zbytečně řešili kvóty a zbytečně jsme ztratili čas. Je potřeba, aby Evropa přijala systémové opatření na zastavení ilegální migrace. Babiš v té souvislosti českým novinářům potvrdil, že Contemu zopakoval, že Česká republika nepřijme ani jednoho migranta. "On to chápe, protože zkrátka to není to řešení," prohlásil Babiš.

Babiš potvrdil, že s Contem hovořil mezi čtyřma očima asi půl hodiny a pak následoval ještě pracovní oběd. Vysvětlil mu svůj názor na řešení evropské migrace, které podle Babiše spočívá v podpoře státům, jako jsou Řecko, Itálie, Malta a Španělsko. "Oni musí zastavit ilegální migraci a na to jsou samozřejmě potřeba peníze. A pak je to o vyjednávání se severní Afrikou," uvedl Babiš. Nejdůležitější je podle něj v tomto ohledu Libye.

"Itálie dosáhla v migraci obrovských úspěchů, protože zásadně snížila příliv migrantů, a na tom se zásadně podílí libyjská pobřežní stráž," zdůraznil Babiš. Podle něj je třeba, aby severoafrické státy ilegální migraci zastavily na své jižní hranici.

Babiš v Římě navštívil i velitelství námořních sil EU ve Středozemním moři EUNAVFOR MED Sophia, na jejichž úkolech se podílí i čeští vojáci. Kromě boje s pašeráky lidí se tyto jednotky podílí i na záchraně migrantů, od svého vzniku v roce 2015 jich zachránili téměř 45m000 a ke stíhání předali 151 osob podezřelých z pašeráctví lidí. Podle plukovníka Pavla Mrůzka z velitelství v Římě, s nímž se premiér také sešel, je činnost této operace silně ovlivňována politickou situací v Evropě. "K dispozici jsou statistiky, které hovoří o významné redukci aktivit pašeráků... Rok 2018 je velice úspěšným v tomhle ohledu," řekl Mrůzek českým novinářům.

Podle Babiše je důležité, aby tato operace pokračovala. Poukázal na to, že Itálie pohrozila tím, že se na operaci přestane podílet, pokud se nenajdou jiné přístavy než italské nebo maltské pro vyloďování migrantů.

Díky návštěvě velitelství Sophie se Babiš údajně dověděl například i to, že migranti za cestu pašerákům platí 2000 až 5000 dolarů (přibližně 44 000 až 110 000 korun). Upozornil, že mise si stěžuje na nedostatečné kompetence, například pokud jde o vstup na podezřelou loď.

S Contem Babiš hovořil i o návrhu rozpočtu EU. Tomu vyčítá například "obrovský nárůst" nákladů na unijní struktury. Babiš se však pozastavil také nad navrhovaným navýšením rozpočtu na ochranu vnějších hranic EU z 13 na 35 miliard eur.

Babiš se v úterý sešel také s římskou primátorkou Virginií Raggiovou. Oznámil, že Česká republika by ráda věnovala sochu Jana Amose Komenského do parku vily Borghese při příležitosti 350. výročí úmrtí "učitele národů" v roce 2020. Má jít o gesto vyjadřující "tradiční přátelské vztahy".

Conte pozval Babiše do Itálie v červenci poté, co český premiér odmítl italskou žádost o pomoc s částí ze 450 migrantů zachráněných z lodi ve Středomoří. Babiš tehdy uvedl, že EU musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jen zhoršuje.

Z Itálie Babiš odpoledne odletěl na Maltu, kde se setkal s předsedou vlády Josephem Muscatem. S ním hovořil o migraci, ale například i o rozpočtu EU. Muscat po schůzce řekl, že v některých otázkách zůstávají jejich názory rozdílné, ale ocenil přímost, s jakou Babiš své názory říká. Babiš se s Muscatem shodl, že jedním z důležitých bodů při řešení migrace je spolupráce se zeměmi na severu Afriky.

 

 

Zdroj: ČTK

Migraci je podle Babiše zapotřebí řešit pomocí Itálii ale i africkým zemím Foto: ČTK/AP/Andrew Medichini: Giuseppe Conte a Andrej Babiš

reklama

Další články

 1. V Plzeňském kraji mohou být pyšní nejen na pivo

  Komerční sdělení ·

  Plzeňský kraj je bezesporu známý díky plzeňskému pivu, ale může se také pochlubit malebnou krajinou a řadou památek. Výlet z Přeštic na rozhlednu Kožich Vás o tom jist…

 2. Loňský hurikán Maria zabil na Portoriku 3000 lidí

  Společnost ·

  Oficiální odhad počtu lidí, kteří zahynuli na Portoriku kvůli loňskému ničivému hurikánu Maria, se vyšplhal z původního odhadu 64 mrtvých na 2975. V úterý o tom s odka…

 3. Toyota investuje do Uberu stovky milionů dolarů

  Byznys ·

  Japonská automobilka Toyota investuje 500 milionů dolarů (11 miliard korun) do provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Investice je součástí plánu na …

 4. Ďábelsky dobrá uzenina z libereckého kraje

  Komerční sdělení ·

  Liberecký kraj s malebnou krajinou proslul především bižuterií a sklářstvím. Najdeme zde také řadu architektonických památek, jako je unikátní dřevěný kostelík sv. Mik…

 5. Čína by mohla zrušit politiku jednoho dítěte

  Společnost ·

  Čína směřuje podle všeho k úplnému zrušení omezení porodnosti. Vyplývá to z připravovaného nového občanského zákoníku, který má schválit tamější parlament v roce 2020 …

 6. Apple představí tři nové iPhony

  Tech ·

  Americká společnost Apple se chystá v brzké době uvést na trh tři nové telefony. Přístroje budou mít bezrámečkový design a lišit se budou cenou, vlastnostmi i rozměry.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.