Mezi Milánem, Římem a Neapolí zahájí provoz nejrychlejší vlak Evropy

Od neděle se do pravidelného provozu mezi italskými městy Milán, Řím a Neapol zařadí rychlovlak Frecciarossa 1000. Jeho rychlost má dosahovat až 360 kilometrů za hodinu a teoreticky může jet i čtyřsetkilometrovou rychlostí. Díky tomu jej lze považovat za nejrychlejší vlak Evropy.  

Vlak zvládne překonat téměř šestisetkilometrovou vzdálenost mezi Milánem a Římem za 2 hodiny a 15 minut, což je o 45 minut méně než dosavadní rychlovlaky. Italská státní železniční společnost Trenitalia chce těmito soupravami postupně nahradit všechny dosavadní rychlovlaky typu Frecciarossa (Rudý šíp).

„Je to nejmodernější vlak Evropy,“ řekl šéf italských drah Michele Mario Elia. Vlak se šesti vagony a 455 místy ve čtyřech různých třídách podle něj poskytuje největší komfort. Cenu jízdenky přitom nasazení nových vlaků podle italských drah neovlivní. Společnost Trenitalia jejich prostřednictvím chce odlákat zákazníky letecké společnosti Alitalia.

Nový vlak vyrábí kompletně v Itálii firma AnsaldoBreda, kterou vlastní společnost Finmeccanica společně s kanadskou skupinou Bombardier. Dráhy do jeho vývoje a výroby investovaly 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun).

Vlak Frecciarossa 1000 je podle výrobce rychlý, bezpečný, pohodlný, ekologický a kompatibilní, což znamená, že může jezdit na jakékoli vysokorychlostní trati v Evropské unii.

Zatím na koleje vyjede šestice vlaků, které budou obstarávat dohromady osm spojení denně. Čtyři z nich budou zajíždět do Turína a čtyři, kvůli světové výstavě Expo 2015, do milánské veletržní stanice Rho Fiera. Většina jich bude na jižním konci tratě vyjíždět z Neapole. V září pak bude přidáno dalších šest spojů.

Od prosince by už italské dráhy měly mít k dispozici 22 nových vlaků. Kompletní flotila 50 supervlaků by měla Itálii křižovat od prvních měsíců roku 2017.

 

Zdroj: ČTK

Mezi Milánem, Římem a Neapolí zahájí provoz nejrychlejší vlak Evropy Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people: rychlovlak Frecciarossa 1000

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.