Mayová se domluvila na půdě Bruselu, rozhovory s EU se pravděpodobně posunou

Předseda Evropské komise informoval o tom, že v rozhovorech o brexitu nastal posun dostatečný k tomu, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z Evropské unie. Jean-Claude Juncker to řekl po pátečním ranním setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Konečné rozhodnutí, zda rozhovory například o nových obchodních vztazích skutečně budou moci začít, musí učinit premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí unie na summitu příští týden. „Jsem si jist, že náš pohled budou sdílet,“ prohlásil Juncker.

Výsledek první fáze brexitového rokování označil Juncker před novináři za kompromis a závěr dlouhé a intenzivní diskuse.

Jednání o budoucím uspořádání obchodních vztahů mezi Británií a Evropskou unií zajistí, že mezi Irskem a Severním Irskem nevznikne tvrdá hranice a také, že bude zachována ekonomická integrita Británie, řekla Mayová na společné tiskové konferenci s Junckerem. Podle premiérky dohoda o obchodních vztazích mezi EU a Británií bude výhodná i pro Severní Irsko.

V pátek se tak Mayové a zástupcům Evropské unie podařilo dokončit rámcovou dohodu o řešení tří základních témat první etapy brexitových rozhovorů, což při jejich posledním setkání v pondělí nebylo ještě kvůli vnitřním sporům v Británii možné. „Britská premiérka mne ujistila, že má podporu britské vlády,“ řekl v pátek novinářům Juncker.

Počátkem týdne odmítla kompromis podpořit severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), s jejíž šéfkou nyní Mayová ještě v noci na pátek jednala. Premiérka v pátek prohlásila, že domluvené řešení zajistí neexistenci tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem i zachování ekonomické integrity Velké Británie.

Obě strany se v pátek shodly na textu společné zprávy o postupu první fáze rozhovorů, kterou společně připravili šéfové vyjednávacích týmů, tedy Michel Barnier za EU27 a David Davis za britskou stranu. Na tomto základě má vzniknout definitivní dohoda o podobě samotného brexitu. Británie z EU odejde na konci března 2019.

 

 

Zdro: ČTK

Mayová se domluvila na půdě Bruselu, rozhovory s EU se pravděpodobně posunou Foto: ČTK/AP/Eric Vidal: Theresa Mayová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.