Mayová: Británie odstoupí od všech unijních struktur

Britská premiérka Theresa Mayová ve svém dnešním dlouho očekávaném proslovu potvrdila, že chce úplné oddělení Velké Británie od Evropské unie. „Nebude to částečné, ani přidružené členství, nic co by nás nechalo na půli cesty. Nechceme přijmout model, který mají jiné země,“ uvedla premiérka. Mayová také ujistila, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. Zároveň prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální rozměr a která bude s EU úzce spolupracovat.

Ve svém projevu Mayová označila za priority při brexitu:
 • Zachování otevřených hranic mezi Velkou Británií a Irskem
 • Bezcelní obchod s EU
 • Celní dohody s EU
 • Nové obchodní dohody se zeměmi mimo EU
 • Pokračování „praktického“ sdílení zpravodajských a policejních informací
 • „Kontrola“ imigračních práv občanů EU ve Velké Británii a Britů v Evropské unii
 •  Postupné zavádění brexitu

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová. Bez upřesnění podmínek také uvedla, že si přeje novou celní dohodu s unií.

„To co navrhuji, nemůže znamenat sounáležitost s (unijním) jednotným trhem, který by nám bránil v uzavírání našich vlastních obchodních dohod. A to nejen s EU, ale také se starými a novými spojenci mimo Evropu,“ vysvětlila Mayová. S EU si po brexitu přeje mít „ambiciózní a bezcelní obchodní dohodu“.

Konzervativní premiérka připustila, že brexit je pro Británii nejistou cestou. Věří však, že zemi čeká lepší budoucnost a postavení ve světě. Brity, kteří v loňském červnovém referendu hlasovali pro brexit poměrem 52 ku 48 procentům hlasů, přitom vyzvala k jednotě. Brexit je podle Mayové příležitost mít silnou, otevřenější, tolerantnější a bezpečnou „globální Británii“.

Mayová potvrdila, že hodlá aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy a tím zahájit vyjednávání o brexitu koncem března. Konečnou dohodu s EU slíbila premiérka předložit k hlasování britskému parlamentu. Dohodu o podmínkách brexitu chce Mayová dojednat do dvou let. Její samotné konkrétní uskutečnění v praxi si ale podle ní vyžádá delší čas a mělo by být „po etapách“.

Mayová varovala evropské partnery před případnou snahou prosazovat dohodu, která by měla být jakýmsi trestem pro Británii a odrazovat další země od odchodu z unie. Londýn si přeje přátelské vztahy s EU, ale na podobnou dohodu by nepřistoupil. „Žádná dohoda by byla pro Británii lepší než špatná dohoda,“ zdůraznila šéfka kabinetu.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Mayová: Británie odstoupí od všech unijních struktur Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

reklama

Další články

 1. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

  Společnost ·

  Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.