Letušky a stevardi ČSA dnes vyhlásí stávkovou pohotovost

Letušky a stevardi Českých aerolinií (ČSA) dnes od 12 hodin vyhlásí stávkovou pohotovost. Reagují tak na novou kolektivní smlouvu navrženou vedením firmy. ČTK to sdělila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petra Posová. Letuškám a stevardům v únoru klesly mzdy o desítky procent. Požadované navýšení v řádu tisíců korun navržené zprostředkovatelem firma ČSA nepřijala a navrhla výrazně nižší růst.  

Pro zahájení stávkové pohotovosti hlasovalo 95 procent letušek a stevardů, řekla ČTK Posová. Dnes o ní budou rozhodovat také piloti ČSA.

Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení platů provozních zaměstnanců. Mzdy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na 15 tisíc korun. K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném. Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 tisíc korun měsíčně. Piloti berou v rozmezí od 50 tisíc do více než sto tisíc korun měsíčně. Výše platu záleží na počtu odlétaných letů a na tom, zda pilot létá s vrtulovým nebo proudovým letadlem.

Kompromisní návrh na navýšení mezd navržený zprostředkovatelem odmítlo představenstvo ČSA s poukazem na to, že odporuje restrukturalizačnímu plánu, který v září 2014 jednomyslně schválili všichni akcionáři společnosti, uvedl mluvčí dopravce Daniel Šabík. Podle vedení firmy návrh předložený zprostředkovatelem nezohledňuje podmínky na trhu letecké dopravy v České republice a jeho přijetí by ve srovnání se současným stavem představovalo pro ČSA neúnosné zatížení.

Podle prezidenta profesního sdružení pilotů CZALPA Stanislava Fialy hrozí, že ČSA svou platovou politikou ztratí především zkušené kapitány. Snižování mezd totiž přichází v době, kdy se trh letecké dopravy probírá z krize a poptávka po pilotech roste. „Společnost, která má obrat deset miliard korun ročně, se hádá o zhruba 20 milionů,“ dodal k návrhu vedení firmy Fiala.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun při tržbách převyšujících 13 miliard. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají necelých 700 lidí.


Zdroj: ČTK

Letušky a stevardi ČSA dnes vyhlásí stávkovou pohotovost Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.