Konec jedné éry. Ecclestone skončil ve Formuli 1

Po více než 40 letech skončil Bernie Ecclestone v čele královny motorsportu Formule 1 (F1). Společnost Liberty Media totiž dokončila převzetí sportu za osm miliard dolarů. Ecclestona nahradí ve funkci bývalý výkonný viceprezident mediálního konglomerátu 21st Century Fox Chase Carey. Nový vlastník seriálu pak nabídl bývalé tváři Formule 1 post čestného předsedy.

„Byl jsem propuštěn. Je to oficiální. Už podnik neřídím. Moji pozici převzal Chase Carey,“ řekl Ecclestone pro německý server Auto Motor und Sport. Dodal také, že neví co jeho nová pracovní pozice znamená.

Změny souvisí s novým většinovým majitelem sportu. Společnost Liberty Media, která začala s převzetím Formule 1 loni v září, svou akvizici dokončila v pondělí. Careyho určila Liberty Media novým šéfem Formule 1 už loni. Po dobu tří let ale měl zůstat oficiálně v čele závodu pětaosmdesátiletý Ecclestone. Carey nicméně už vybudoval nový manažerský tým, jehož součástí je i bývalý šéf týmu Mercedes Ross Brawn. Do Formule 1 se mimo něj vrátí i bývalý výkonný ředitel sportovního kanálu ESPN Sean Bratches, který povede komerční a marketingovou strategii sportu.

Celkově by měla Liberty Media zaplatit za většinu ve Formuli 4,4 miliardy dolarů (111 miliard korun) a k tomu převzít dluhy ve výši 4,1 miliardy dolarů (103 miliard korun). Podíl Liberty Media by měl stoupnout na většinových 35,3 procenta. Zbývajících necelých 65 procent dál dohromady vlastní například americká firma Waddell & Reed (údajně 20,9 procenta), Ecclestone (5,3) a firma jeho rodiny Bambino Trust (8,5) či FIA (1,0).

Dlouhodobý komentátor závodů F1 Tomáš Richtr už v září na rádiu Zet uvedl, že Liberty Media přinese na Formuli 1 úplně jiný pohled. Podle něj královna motorsportu zaspala nástup digitálních technologií a stala se tak pro diváky méně atraktivní. Před novým vlastníkem F1 tak stojí nesnadný úkol.

Související: Richtr: Změna majitele F1 má deset let zpoždění, blýská se ale na lepší časy

Ecclestone byl často kritizován za své nároky vůči pořadatelům závodů. V listopadu například malajsijský ministr kultury a cestovního ruchu Nazri Abdul Aziz oznámil, že nebude prodlužovat smlouvu na pořádání závodů F1. Náklady jsou podle něj příliš vysoké a zájem fanoušků klesá. Velká cena Malajsie Formule 1 se tak nejspíš pojede naposledy v roce 2018.

Liberty Media zatím neodhalila, jaké změny provede v F1, ale některé informované zdroje podle BBC říkají, že hodlá jednat v oblastech, které byly považovány za slabiny pod Ecclestonovým vedením. Zejména se chce zaměřit na využívání digitálních médií. Právě tuto oblast Ecclestone odmítal. Liberty má také v úmyslu investovat do zajištění budoucnosti některých závodů, které považuje za cenné. Chce také podpořit růst sportu v USA, kde F1 dlouho bojovala o oporu.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Konec jedné éry. Ecclestone skončil ve Formuli 1 Foto: Simple Wikipedia

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.