„Školy by měly zajišťovat větší míru pohybu,“ říká trenér Antonín Plachý

Tělo bylo evolučně vyrobeno na pohyb. V pořadu Myšlení první ligy to kouči, mentorovi a bývalému šéfovi Microsoftu pro Evropu Janu Mühlfeitovi říká vedoucí trenérsko metodického úseku Fotbalové asociace ČR Antonín Plachý. Děti se pak podle jeho slov ve větší míře soustředí na věci v sedě a sportu se nevěnují v takové míře jako v minulosti. Školy by tak z tohoto pohledu měly nabízet větší míru pohybu.

Kdo ve vás objevil talent ke sportu?

Asi bych měl říct, že táta. Ale ono, když se od dvou let mrcasíte neustále po nějakém hřišti, tak v podstatě není co objevovat.

Začali se v tom dětství projevovat nějaké vaše další talenty nebo silné stránky?

Jestli budeme mluvit o tom sportu, tak asi ano. Od toho dětství jsem byl po různých hřištích a fotbal byl jednou z těch aktivit. Na chatě, na které jsem se pohyboval nejvíc a mělo to největší otisk, tak jsme hráli v podstatě úplně všechno od basketbalu, ping pongu, tenisu, volejbalu, nohejbalu, sofballu, plavání, chodili jsme na dřevo do lesa. Tam bylo všechno.

Pamatujete, kdy jste se rozhodl, že se tomu fotbalu budete věnovat víc?

No nevím, jestli to bylo úplně rozhodnutí. To, že ho chci hrát jsem věděl od toho, když jsem přišel na to hřiště. Někdy ve dvanácti letech jsem se opravdu musel rozhodnout, jestli budu hrát fotbal. V té době jsem hrál za Spartu a tenis za Tempo, ale také jsem měl jít do Sparty. Tam už táta řekl, „hale prostě to nestíháme ani časově ani finančně, musíš si vybrat“. Tak jsem si vybral.

Poté jste hrál jednak za Spartu, ale nějakou dobu jste působil i v zahraničí. Jak je ta zkušenost hrát v zahraničí jiná od toho hrát první ligu v České republice.

Hodně to záleží samozřejmě na tom, kde hrajete. Jestli hrajete Bundesligu v Německu nebo někde v Kanadě, kde jsem hrál já, kde je ta úroveň trochu nižší. Mě tam napadalo, jak daleko je Kanada za námi, protože věci, které tam řešili na nejvyšší úrovni, tak my jsme tady řešili na úrovni třetí ligy.

Co by se mělo dělat v mládežnickém sportu? Nejde pouze o vrcholovou úroveň, ale i o tu masovou. Prosazujete daleko větší nasazení tělesné výchovy ve výuce. Můžete nám něco o tom říci?

To z čeho to vychází, je samozřejmě to, jak se změnila doba z období před dvaceti lety a tak, jak to vypadá nyní. To, že se děti teď dovedou soustředit na věci, které jsou v sedě, které mají před sebou a koukají do toho, tak to je jedna kvalita života. Samozřejmě, že jde možná o jejich budoucnost. Všichni pak budou sedět s ohnutými zády u počítače. To je možné. Ta druhá je to, že tělo bylo evolučně vyrobeno na pohyb. Jestli ho pak mají dostatek, tak kdo jim ho zajistí a jestli by v zajišťování pohybu neměla hrát větší roli škola. My si myslíme, že by měla.

Zet / Youradio News

„Školy by měly zajišťovat větší míru pohybu,“ říká trenér Antonín Plachý Foto: Jan Mühlfeit a Antonín Plachý

reklama

Další články

1. Kdo bude platit hypotéku, až budete nemocní?

Komerční sdělení ·

Chytří lidé si před odjezdem na dovolenou v zahraničí sjednávají pojištění. Doma nás ale často nepálí starosti, co se stane, když nás skolí nemoc nebo utrpíme nějaký ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.