Katalánští separatisté se znovu pokusí zvolit Puigdemonta

Katalánští separatističtí poslanci dnes po setkání s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem v Berlíně potvrdili, že chtějí svého bývalého vůdce ještě jednou navrhnout jako kandidáta na šéfa regionální vlády, přestože to španělské soudy pravděpodobně znemožní. Mluvčí separatistické koalice Junts per Catalunya (Společně za Katalánsko) Eduard Pujol poznamenal, že se pokusí prosadit zvolení Puigdemonta katalánským prezidentem do 14. května.  

Pokud nebude nový předseda vlády uveden do úřadu do 22. května, budou v regionu na severovýchodě Španělska vyhlášeny nové volby.

Puigdemont, který ve Španělsku čelí obvinění ze vzpoury a zpronevěry státních peněz při pořádání nepovoleného referenda o nezávislosti Katalánska, čeká v Německu na rozhodnutí soudu o jeho vydání do Španělska.

Od prosincových předčasných voleb ztroskotaly už čtyři pokusy o vytvoření katalánské vlády. Nominovaní kandidáti, mezi nimiž byl v lednu při prvním pokusu i Puigdemont, však přebývají v exilu nebo jsou ve vyšetřovací vazbě.

Španělský ústavní soud v lednu potvrdil, že kandidát na šéfa regionální vlády musí být při své volbě osobně přítomen v regionálním parlamentu.

Pětapadesátiletý Puigdemont po ilegálním referendu z loňského 1. října a následném zbavení úřadu uprchl do Belgie. Na konci března byl na základě evropského zatykače zadržen na severu Německa.

Katalánsko, které má přibližně 7,5 milionu obyvatel, je od pokusu o odtržení z 27. října pod přímou správou Madridu.

 

Zdroj: ČTK

Katalánští separatisté se znovu pokusí zvolit Puigdemonta Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Erdogan zahájil kampaň

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odstartoval před pěti dny svou předvolební kampaň v pobřežním městě Izmir na jihovýchodě Turecka, bašty opoziční strany CHP. Při…

 2. Trump podpořil právo na držení zbraní

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v projevu v texaském Dallasu důrazně přihlásil ke druhému dodatku americké ústavy, který garantuje Američanům právo držet zbraň. V p…

 3. V USA prudce roste počet ruských žadatelů o azyl

  Společnost ·

  O azyl ve Spojených státech požádalo loni rekordní množství Rusů, informovala o tom na svých webových stránkách rozhlasová stanice Rádio Svoboda. Americké úřady podle …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.