Jihokorejský prezident navrhl Trumpa na Nobela, amerického prezidenta to dojalo

Donald Trump v úterý řekl, že jej dojalo prohlášení jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, že by americký prezident měl dostat Nobelovu cenu za mír.

Mun se tak vyjádřil v pondělí poté, co mu k úspěšnému dubnovému summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem blahopřála vdova po někdejším jihokorejském prezidentovi Kim Te-džungovi. Ten se v roce 2000 sešel s tehdejším severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem a dostal za to Nobelovu cenu.

Poté co Munovi vdova popřála, aby ji také získal, jihokorejský prezident odvětil: „Nobelovu cenu může získat prezident Trump. Vše, co potřebujeme, je mír“.

„Prezident Mun byl velmi laskav, že to navrhl,“ řekl v úterý Trump. „Myslím si, že to bylo velmi velkorysé, že učinil toto prohlášení, ale hlavní věcí je, aby se to povedlo: chci mír,“ dodal s tím, že termín a místo Trumpova plánovaného setkání s vůdcem KLDR budou známy v příštích dvou dnech.

Názor, že by si Trump zasloužil Nobelovu cenu za mír, pokud jeho setkání se severokorejským vůdcem povede k odstranění jaderných zbraní na Korejském poloostrově, koluje i mezi americkými republikány. Dosáhnout takového úspěchu by bez Trumpa nebylo možné, soudí například republikánský senátor Lindsey Graham.

Trumpův předchůdce Barack Obama obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 2009 za své snahy o jaderné odzbrojení, prevenci konfliktů i za aktivity proti globálnímu oteplování. Nobelův výbor byl za toto rozhodnutí kritizován, protože Obama získal ocenění poměrně krátce po nástupu do prezidentského úřadu, kdy byl mnohem více ve fázi slibů než splněných cílů. I samotný Obama přijal cenu s určitými rozpaky.

 

 

Zdroj: ČTK

Jihokorejský prezident navrhl Trumpa na Nobela, amerického prezidenta to dojalo Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Putin a Macron pro zachování dohody s Íránem

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Emmanuel Macron se v dnešním telefonickém rozhovoru vyslovili pro zachování a "bezpodmínečné plnění" dohody o íránském jade…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.