Jedlička má zakázáno vstoupit do „svého“ Liberlandu, snahu o vznik státu nevzdává

Člen strany Svobodných občanů Vít Jedlička nevzdává snahu o vytvoření utopistického státu ležícího na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem. Nehodlá se vzdát ani přesto, že mu Chorvatsko zakázalo vstup na toto území. Jedlička pojmenoval svůj stát Liberland, jmenoval vlastní kabinet a zvolil velvyslance. Finance získává prostřednictvím crowdfundingu a bohatých dárců. Podle zpravodajského serveru BBC Liberland označuje za „milovanou zemi“. 

Sporná oblast mezi Chorvatskem a Srbskem, na níž se má rozléhat Liberland, leží na pouhých 7 kilometrech čtverečních. Jde o neobydlený a bažinatý kus země. Jedlička se nehodlá své myšlenky o ideální zemi zdát. Představuje si ji jako zemi bez povinných poplatků. Rovněž chce, aby lidé mohli volně držet střelné zbraně. Za měnu by pak zvolil elektronický bitcoin.

V létě roku 2015 Jedlička společně s přítelkyní a kamarády vztyčili na území poprvé vlajku. Jedlička se poté dočkal jmenování na post prezidenta.

Od té doby podalo žádost o občanství téměř půl milionu lidí. Jedlička již jmenoval svůj kabinet a velvyslance, kteří jsou připraveni otevřít ambasády po celém světě. Podle BBC má již i vytištěné diplomatické pasy. Prezident Liberlandu získal peníze pomocí crowdfundingu (Způsob financování, v rámci kterého větší počet lidí přispívá menším obnosem k dosažení cílové částky, poznámka redakce). Další prostředky proudí od bohatých dárců.

„Stát bude potřebovat tak málo peněz, vzhledem k minimálnímu množství byrokracie, že si myslím, že budeme mít nakonec stejně největší přebytek státního rozpočtu na občana,“ řekl Jedlička pro rádio Zet loni v květnu hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi v pravidelném pořadu Tržní okénko.

Související: Uznání daňového ráje Liberland mezinárodním společenstvím očekává jeho prezident příští měsíc

V roce 2015 se zdálo, že je Liberland vzácným příkladem toho, co se označuje pod latinskými slovy terra nullius – tedy „země nikoho“. Toto sporné území patřilo v minulosti Srbsku. Poté, co se po konci jugoslávské občanské války v roce 1990 překreslovaly státní hranice, mělo být území přiděleno Chorvatsku. To o něj ovšem neprojevilo zájem. Muselo by totiž přijmout nové hranice, které by jej paradoxně připravily o část svého území. Srbsko by naopak podle BBC nové hranice přivítalo, protože by ztrátou „nynějšího“ Liberlandu své území paradoxně zvětšilo.

Obě země tak měly své důvody odmítnout přičlenění pro ně bezvýznamné půdy ke své vlasti. Jedlička mohl díky tomu začít snít o vlastním státu. Společně se svým zápalem pro věc přilákal liberální idealisty z celého světa, kteří měli zájem vytvořit svůj nový ráj.

Zatímco Chorvatsko o území nestojí, o jeho budoucnost se zajímá. Obává se mimo jiné vzniku liberální republiky, která povoluje držení střelných zbraní. Člověku, který se pokusí vstoupit na toto území ať už po zemi nebo po vodě, hrozí zatčení. To, že nejde o pouhé výhružky zjistil samotný Jedlička. K jeho zatčení došlo poté, co se pokusil dostat do Liberlandu přes Chorvatsko. Letos v létě mu bylo dokonce odepřen vstup na území samotného Chorvatska.

Jedlička se ovšem nehodlá jen tak snadno vzdát. Po celém světě má naplánované konference a Liberland také udržuje při životě na sociálních sítích. Vypsal rovněž architektonickou soutěž o navržení Liberlandu, do níž se přihlásily špičkové firmy z celého světa.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Jedlička má zakázáno vstoupit do „svého“ Liberlandu, snahu o vznik státu nevzdává Foto: Wikimedia Commons: Vít Jedlička

reklama

Další články

 1. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 2. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

 3. Co na vás prozradí váš pracovní stůl

  Byznys ·

  Máte svůj pracovní stůl zahlcený nepřeberným množstvím věcí nebo na něm sotva leží blok a tužka? Každý kancelářský pracovník má odlišné návyky v udržování svého pracov…

 4. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.